Ministerstwo pracy na stronie internetowej zamieściło informacje o zapobieganiu wypadków przy pracy. Z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy resort przypomina najważniejsze zasady.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku zgłoszono ponad 87 tys. wypadków przy pracy. 87 183 osoby uległy wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkim (o 0,4% więcej niż w 2015 r.), 464 osoby — wypadkom z ciężkimi obrażeniami ciała (analogicznie o 7,6% mniej), wypadkom śmiertelnym — 239 osób (o 21,4% mniej niż rok wcześniej). Najczęstszą przyczyną było nieprawidłowe zachowanie pracownika (60,1%), niewłaściwy stan czynnika materialnego (8,4%) i brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym (7,4%).
Najbardziej narażone na wypadki przy pracy to: przetwórstwo przemysłowe (prawie 29 tys. wypadków w 2016 r.) oraz handel i naprawa pojazdów samochodowych (ponad 11 tys.). Najmniej wypadków zdarzyło się w pozostałej działalności usługowej (449) oraz informacji i komunikacji (539).
Obowiązkiem pracodawcy zgodnie z obowiązującym prawem jest organizowanie szkoleń BHP dla pracowników. Muszą się one odbywać w ich godzinach pracy oraz na koszt pracodawcy. Do szkoleń obowiązkowych należą zarówno wstępne, jak i okresowe.
Więcej: LINK