Aktualna sytuacja rzemiosła i szkolnictwa zawodowego. Debata w Białobrzegach

22 kwietnia w Domu Rzemiosła Cechu Rzemieślników i Małych Przedsiębiorców w Białobrzegach odbyła się debata na temat aktualnej sytuacji rzemiosła polskiego oraz szkolnictwa zawodowego. Została zorganizowana z inicjatywy samorządów Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu oraz Cechu Rzemieślników i Małych Przedsiębiorców w Białobrzegach.

Uczestnikami spotkania byli: posłanka Anna Kwiecień, posłowie: Marek Suski, Leszek Ruszczyk, Robert Mordak, Dariusz Bąk, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Agnieszka Górska, przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego i samorządów lokalnych, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z Białobrzegów i Radomia, nauczyciele, członkowie Rady i Zarządu Izby Rzemiosła w Radomiu, reprezentanci cechów i spółdzielni rzemieślniczych.
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym wręczeniem odznaczeń zasłużonym rzemieślnikom i osobom współpracującym z rzemiosłem. Przedstawiciel Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego najwyższym odznaczeniem Szablą im. Jana Kilińskiego uhonorował Tadeusza Bombę oraz Bogdana Dąbrowskiego. Władze Izby Rzemieślniczej w Radomiu Józef Liwiński rzewodniczący Rady i Jan Jaworski prezes Zarządu wręczyli posłom Markowi Suskiemu i Leszkowi Ruszczykowi, dyplomy mistrzowskie nadające tytuły „Honorowy Mistrz Rzemiosła”.
 
W bloku tematycznym dotyczącym aktualnej sytuacji rzemiosła i szkolnictwa zawodowego pojawiło się wiele ważnych kwestii m.in. konieczność wprowadzenia obligatoryjnego samorządu gospodarczego, wprowadzenie wymogu posiadania potwierdzonych kwalifikacji w danym zawodzie przez osoby chcące prowadzić swoje zakłady, zwiększenie kwoty dofinansowania dla pracodawców za wyszkolenie ucznia-pracownika młodocianego i wiele innych zagadnień. Zgłoszone wnioski, oczekiwania i postulaty rzemiosła zostaną przekazane do właściwych merytorycznie ministerstw i instytucji.
Więcej: LINK