Strona główna / Aktualności / 30 lat Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. A.Bączkowskiego
9 grudnia 2024 r. przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz instytucji publicznych wspólnie podsumowali 30 lat działalności Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, a tym samym 30 lat dialogu społecznego w Polsce.
Centrum, jako miejsce spotkań i negocjacji zostało założone w 1994 r. z inicjatywy Andrzeja Bączkowskiego, ówczesnego wiceministra pracy i polityki społecznej i stało się zapleczem organizacyjnym Trójstronnej Komisji do spraw społeczno-gospodarczych, która z kolei powstała w efekcie uzgodnień strony rządowej i społecznej na fali strajków 1992 r. „Pakt o przedsiębiorstwie państwowym w trakcie przekształcenia” z 1993 r. , który zakładał powołanie nowego forum dialogu społecznego – trójstronnego, mającego na celu wypracowywanie wspólnych rozwiązań łagodzących skutki transformacji gospodarczej – stworzył tym samym podwaliny nowego ładu w stosunkach przemysłowych.
Związek Rzemiosła Polskiego dołączył do Komisji Trójstronnej w 2001 r. – w jej drugiej odsłonie, tj. umocowanej ustawowo i do dziś zapewnia słyszalność głosu rzemieślników i innych małych i średnich przedsiębiorstw w trójstronnym dialogu społecznym.
Prof. Jan Klimek, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego oraz Wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego, podkreślając w swoim wystąpieniu znaczenie Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w rozwoju instytucjonalnego dialogu społecznego, wskazał na szereg wyzwań stojących przed partnerami społecznymi, stroną rządową oraz samym Centrum, zapewniając przy tym, że rzemiosło jako samorząd gospodarczy i organizacja pracodawców reprezentująca najmniejsze podmioty, pomimo wielu zmian jakie zachodzą w gospodarce, przekształcając się i dostosowując do wyzwań współczesności, zamierza nadal być aktywnym uczestnikiem dialogu społecznego.
W spotkaniu udział wzięli także: Janusz Kowalski, Wiceprezes Związku i członek RDS, Jan Witkowski, członek Zarządu Związku i członek Zespołu ds. usług publicznych RDS oraz Janusz Borzyński, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych w Pułtusku, członek Podzespołu RDS ds. rynku pracy, jak również Dyrektor Generalna ZRP E.Doboszyńska, członek Zespołu RDS ds. rozwoju dialogu społecznego.