5 grudnia 2024 r. w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbył się II Kongres EDIH (Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych). Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych są ośrodkami wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców w podejmowaniu wyzwań związanych z cyfryzacją.
Tematem przewodnim tegorocznego kongresu była „Demokratyzacja technologii cyfrowych: rozwój MŚP dzięki współpracy z EDIH”. Podczas wydarzenia omawiano trendy i narzędzia, które wspierają transformację cyfrową MŚP. Kongres był okazją do nawiązania kontaktów z firmami z branży IT, świadczącymi specjalistyczne usługi w zakresie cyfryzacji, a także szansą na rozpoznania wyzwań, problemów oraz nowości związanych z rozwojem technologii.
Kongres otworzyli: Pan Michał Jaros – sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, który zaznaczył potrzebę transformacji cyfrowej i optymalizacji tego procesu oraz Pan Marcin Piaskowski – ekspert z Biura Sztucznej Inteligencji Komisji Europejskiej, który przybliżył cele Unii Europejskiej
w zakresie cyfryzacji.
W trakcie Kongresu Pan Andrzej Soldaty – dyrektor, Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej omówił perspektywy transformacji przemysłowej w ramach inicjatywy Manufacturing-X. Wymieniona inicjatywa przemysłu, nauki i polityki ma na celu optymalizację systemów danych w różnych branżach i firmach oraz modernizację przemysłowych łańcuchów dostaw bądź procesów produkcyjnych dla poprawy współpracy przedsiębiorstw i umożliwienia przenoszenia cyfrowych rozwiązań (danych) między nimi.
Wydarzenie było okazją do realizacji dwóch debat na temat:
- „Manufacturing-X – jak zapewnić gotowość i otwartość polskiego przemysłu na globalne wyzwania”;
- „Rola EDIH w demokratyzacji AI w sektorze MŚP”.
Oprócz dyskusji panelowych Pani Marianna Sidoroff – Dyrektor Departamentu Gospodarki Cyfrowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii przedstawiła wyniki ostatnich badań, dotyczących cyfryzacji przedsiębiorstw oraz koncepcję profilowania firm pod względem potencjału rozwoju cyfrowego.
Kongres był również okazją do przedstawienia dobrych praktyk w działalności EDIH dotyczących: CyberSec EDIH, TKDIH Technopark Kielce Digital Innovation Hub, hub4industry EDIH Krakowskiego Parku Technologicznego. Wśród przykładów były omawiane cyfryzacja firmy świadczącej usługi sprzątające i cyfryzacja firmy produkującej meble.
Pod koniec kongresu pojawiła się zapowiedź konkursu „AI programme for SME’s”, który ma być ogłoszony na początku 2025 roku. Wstępnie zasygnalizowano, że konkurs ma umożliwić szkolenia
z wykorzystania AI przez EDIH-y wspólnie z firmą Intel.
Jako główny wniosek z wydarzenie można wskazać: nieuchronną konieczność wejścia w etap cyfrowy (tzw. przemysł 4.0), mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w celu zachowania konkurencyjności, utrzymania pozycji w łańcuchach dostaw oraz sprostania rynkowym i prawnym wymaganiom.