13 listopada 2024 r. Izba Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu, realizując Zadanie Publiczne pn. „Rozwój potencjału Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu” w ramach Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030, zorganizowała spotkanie mające na celu zawarcie porozumień partnerskich na rzecz rozwoju kształcenia dualnego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Radomia, Starostwa Powiatowego, instytucji zajmujących się promocją zatrudnienia, szkolnictwa zawodowego, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, a także członkowie Rady i Zarządu Izby oraz zrzeszonych cechów. Podczas dyskusji poruszono problemy, z jakimi na co dzień mierzą się pracodawcy oraz instytucje szkolące młodocianych pracowników. Przedstawiono także inicjatywy oraz działania edukacyjne, które już zostały wdrożone, w tym:
- powstawanie branżowych centrów umiejętności,
- wprowadzenie programu Polski Inkubator Rzemiosła wspierającego rzemiosło (m.in. izby i cechy),
- organizowanie spotkań informacyjnych i konsultacyjnych w szkołach podstawowych z uczniami i ich rodzicami,
- wizyty uczniów w zakładach pracy oraz spotkania z pracodawcami,
- organizowanie eventów i konkursów związanych z rzemiosłem,
- korzystanie przez pracodawców z dostępnych środków publicznych, takich jak Krajowy Fundusz Szkoleniowy i dofinansowanie do miejsc pracy.
Uczestnicy zgodnie podkreślili, że kluczowa dla sukcesu jest współpraca samorządu, urzędów pracy, szkół oraz organizacji pozarządowych w budowaniu pozytywnego wizerunku kształcenia dualnego.
Spotkania tego typu, organizowane cyklicznie przez Izbę, ukazują potencjał rozwoju samorządu gospodarczego rzemiosła oraz wsparcie w tworzeniu lokalnych koalicji i partnerstw.
Podpisując porozumienia partnerskie, zaproszono do współpracy zewnętrzne podmioty związane z doradztwem zawodowym, by wspólnie kreować właściwy wizerunek rzemiosła. Lokalne partnerstwa, wykorzystując kapitał ludzki i instytucjonalny, stanowią szansę na rozwój kapitału społecznego, który oznacza budowanie relacji, zaufania i wzmocnienie więzi społecznych. Dzięki takim partnerstwom rozwija się proces kształcenia młodych pokoleń w duchu kształcenia dualnego w rzemiośle.