Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego, także jest za „ubankowieniem” pensji, ale zaleca ostrożność. — Celem tej zmiany jest oczywiście uszczelnianie systemu i zwalczanie „nieoficjalnego” zatrudnienia. To należy popierać. Obawiam się jednak, że to nie pasuje do polskich realiów, w których wiele osób nie chce prowadzić kont bankowych — z różnych przyczyn. Słusznie, że resort rozwoju daje wybór formy uzyskiwania wynagrodzenia. Upowszechnienie obrotu bezgotówkowego wymaga jeszcze wielu lat uświadamiania płynących z niego korzyści — powiedział.. Niedawno rząd obniżył firmom z 15 tys. EUR do 15 tys. zł próg wartości transakcji, powyżej którego muszą płacić przelewami bankowymi. Kto wybierze płatność gotówkową, traci możliwość wrzucenia jej w koszty podatkowe.
Zachęcamy do przeczytania artykułu Jarosława Królaka w dzisiejszym wydaniu (10.04) Pulsu Biznesu, w którym autor napisał o nowym pomyśle Ministerstwa Rozwoju, aby wynagrodzenia przelewane były na konto, a nie były wypłacane pracownikowi do ręki. Ma to być sposób na walkę z szara strefą.
Taki zapis jest w projekcie ustawy o skróceniu okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Chodzi o to, żeby po transakcji pozostał ślad. W przypadku płatności gotówkowych można te transakcje ukryć.
Więcej:
pb.pl
Jarosław Królak
10.04.2017
LINK