Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pracownikach tymczasowych

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą pracowników tymczasowych. Projekt przygotowało ministerstwo pracy, po przeprowadzonych konsultacjach z partnerami społecznymi, Państwową Inspekcją Pracy i przedstawicielami agencji pracy tymczasowej.
 
Najważniejsza zmiana ma zapobiec nadużywaniu terminów zatrudnienia. Pracownik tymczasowy będzie mógł zostać wysłany przez agencję pracy tymczasowej do jednej firmy na nie dłużej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat. Pracodawca użytkownik nie będzie mógł również powierzać pracownikowi tymczasowemu takiej samej pracy, jaką wykonywał jego własny pracownik wcześniej zwolniony z przyczyn od niego niezależnych.
 
Ważną zmianą jest wprowadzenie większej ochrony kobiet w ciąży. Zgodnie z nowymi przepisami, do pracownicy tymczasowej – mającej łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę – będzie miał zastosowanie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, nakazujący przedłużenie umowy do czasu porodu. Ta regulacja pozwoli na nabycie przez pracownicę tymczasową prawa do zasiłku macierzyńskiego po porodzie.
 
Nowelizacja zakłada również, że za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć mandat do 5 tys. zł.
 
Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 czerwca, oprócz tych, dotyczących kontroli opłacania składek, które wejdą w życie z początkiem
Więcej: LINK