W Centrum Partnerstwa Społecznego odbyła się konferencja „Związki zawodowe w percepcji osób młodych – czy warto do nich wstępować?”. Jacek Męcina, kierownik Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego przybliżył uczestnikom wyniki badań ankietowych przeprowadzonych przez UW, związanych z tematem spotkania.” Dlaczego młodzi ludzie nie należą do związków zawodowych?. Badanie pokazało, że przyczyna leży w braku związków zawodowych w miejscu pracy, braku potrzeby przynależności do związków, a także w krytycznej ocenie działalności związków. W Odnosząc się do zaprezentowanych wyników badań przedstawiciel Forum Związków Zawodowych wskazał na brak edukacji w szkołach.
W pytaniu „Związki zawodowe w percepcji osób młodych” ankietowani dokonali samooceny poziomu wiedzy w tym temacie.. Badania pokazały, że 85% respondentów swój poziom wiedzy uznały za znikomy. Związki zawodowe kojarzą się badanym ze strajkami i protestami, z podwyżkami wynagrodzeń oraz z obniżeniem wieku emerytalnego.
Podczas dyskusji Izabela Opęchowska ze Związku Rzemiosła Polskiego sytwierdziła, że edukację o dialogu społecznym należałoby rozpocząć już w szkołach. Ministerstwo edukacji, w programach lekcyjnych, przewidziało 10 godzin w ciągu dwóch lat nauki na edukację z zakresu przedsiębiorczości i dialogu społecznego, ale to może nie wystarczyć.
Konferencja zakończyła się przyjęciem wniosków i rekomendacji dotyczących m.in. z: informowania i edukowania o aktywności związków. Uznano, że same organizacje związkowe powinny szerzej promować podejmowane inicjatywy i osiągane sukcesy negocjacyjne, upowszechniać standardy pracy zamiast przywilejów.