31 stycznia 2015 r. minęło 30 lat od rozpoczęcia nowego etapu współpracy europejskich partnerów społecznych – podczas spotkania w Val Duchesse zainicjowanego przez Komisję Europejską w celu włączenia partnerów w proces budowania Rynku Wewnętrznego UE oraz wzmacnianie współpracy politycznej krajów Wspólnoty.
Europejscy partnerzy społeczni wywiązali się z tego zadania i dziś – trzy dekady później, w obliczu równie trudnych wyzwań, Komisja Europejska chce ich mocniej włączyć w działania, które, jak się oczekuje, przyczynią się do ożywienia gospodarczego w Europie. 5 marca 2015 r. w Brukseli odbędzie spotkanie organizowane przez Komisję, które zgromadzi liderów europejskiego i krajowego dialogu społecznego, poświęcone dyskusji nt. nowego wymiaru dialogu społecznego.
Europejski dialog społeczny jest dziś dobrze zakorzeniony w systemie instytucjonalnym UE. Ma umocowanie traktatowe. Dialog trójstronny odbywa się między instytucjami europejskimi oraz organizacjami pracodawców (w tym UEAPME – Europejską Unią Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw) i pracowników w ramach Trójstronnego Szczytu Społecznego na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia (od 2003 r.), a także a także w obszarach: makro-gospodarki, zatrudnienia, ochrony socjalnej i edukacji. Dialog dwustronny angażuje europejskie organizacje pracodawców oraz organizacje związkowe, i odbywa się w ramach ponadbranżowego komitetu dialogu społecznego i jego inicjatyw oraz ponad 40 sektorowych komitetów dialogu społecznego.
Komisja Europejska chce zapewnić, jednak, bardziej znaczący udział partnerów społecznych w zarządzaniu UE, w kształtowaniu polityki UE oraz wspieraniu funkcjonowania stosunków pracy i dialogu społecznego w państwach członkowskich.
Więcej: LINK