Zarząd UEAPME – Europejskiej Unii Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, w której polskie rzemiosło i MŚP reprezentuje Związek Rzemiosła Polskiego, zaapelował do Komisji Europejskiej w sprawie pilnego powrotu do przeglądu Small Business Act.
Zarząd UEAPME podczas obrad 27 stycznia 2015 r. wyraził poważne zaniepokojenie brakiem widocznego wsparcia dla rzemiosła oraz małych i średnich przedsiębiorstw w Unii Europejskiej ze strony Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Claude Juncker’a. Komisja Europejska usunęła z planu pracy na 2015 r. przegląd Small Business Act, który jest tak bardzo i pilnie potrzebny. Obecna struktura Dyrekcji Generalnej ds. Wzrostu nie zapewnia wyraźnego miejsca dla MŚP. SME-Test i zasada Think small first nie stały się rzeczywistością. Reprezentatywne organizacje MŚP potrzebują zapewnienia im bardziej znaczącej roli w procesie konsultacji publicznych.
W trakcie posiedzenia Zarządu, członkowie UEAPME wyrazili poważne zaniepokojenie sposobem, w jaki nowa Komisja Europejska, pod przewodnictwem J.-C. Junkera odnosi się do najważniejszych z punktu widzenia MŚP kwestii polityki unijnej. Prezydent UEAPME Gunilla Almgren stwierdziła, że nie wystarczy powtarzać w każdym wystąpieniu jak ważne są MŚP dla tworzenia miejsc pracy, wzrostu i innowacji, jeśli nie idzie to w parze z codziennym, zgodnym z deklaracjami, odpowiednim kształtowaniem polityki UE.
Po całym roku przygotowań i konsultacjach publicznych zrealizowanych jesienią 2014 r., ostatecznie Komisja Europejska nie wprowadziła przeglądu Small Business Act do planu pracy na 2015 r. Zdaniem prezydent Almgren to zdecydowanie zły sygnał dla milionów firm rzemieślniczych i MŚP w całej Europie, gdyż oznacza, że w polityce unijnej centrum uwagi skierowane zostało na duże przedsiębiorstwa oraz duże projekty inwestycyjne. Dlatego, UEAPME apeluje do Komisji Europejskiej, by przedstawiła jeszcze w 2015 r. swoją nową propozycję dotyczącą Small Business Act, w której zostanie mocno zaznaczone wdrożenie 5-ciu kluczowych dla MŚP priorytetów politycznych.
Ponadto, UEAPME zwróciła się do Komisji, aby wykorzystała planowane Międzyinstytucjonalne porozumienie w sprawie lepszego stanowienia prawa – o którym mowa w planie pracy na 2015 r. – do nadania zasadzie Think small first (najpierw myśl z perspektywy małego) bardziej obligatoryjnego charakteru. Już w 2008 r., wszystkie instytucje unijne uzgodniły stosowanie tej zasady przy wprowadzaniu nowych przepisów, jednak jak pokazuje życie i praktyka, porozumienia o charakterze politycznym nie są wystarczająco mocnym narzędziem do zapewnienia skutecznego wdrożenia tej zasady w życie. Dlatego, potrzebne jest rozwiązanie wiążące prawnie, by zasada Think small first, znalazła odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Więcej: LINK