Posiedzenie Prezydium Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych

Podczas posiedzenia Prezydium Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych 14 lipca dyskutowano nad tym jak może kształtować się sytuacja na rynku pracy w II połowie 2014 roku oraz w roku 2015. Posiedzenie odbyło się bez udziału strony związkowej.

Jerzy Bartnik Prezes Związku Rzemiosła Polskiego zwrócił uwagę, iż popyt wewnętrzny wzrasta, jednak jest to związane po części z pracami sezonowymi. Taka sytuacja utrzyma się więc jedynie przez najbliższe 2-3 miesiące. Jednocześnie zaznaczył, że dostrzegane są u przedsiębiorców postawy zachowawcze, oraz oczekiwania dotyczące uruchomienia nowej perspektywy.

Niepokojącym zjawiskiem jest rozrost szarej strefy co ma wpływ na wskaźniki zatrudnienia. Prezes Jerzy Bartnik zauważył, że działania rządu mają charakter tymczasowy i skupiają się na usuwania bieżących problemów. Brak strategicznego podejścia nie pozwala na trwała poprawę na rynku pracy.
Przedmiotem posiedzenia była także próba uzgodnienia wysokości minimalnego wynagrodzenia na 2015 rok oraz wysokości średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2015 rok. Przewodniczący Komisji , Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak- Kamysz poinformował o propozycji strony związkowej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w kwocie 1797 zł. Wiedząc o tym, iż pracodawcy nie popierają takiej podwyżki rząd podtrzymuje swoje stanowisko i proponuje płace minimalną wysokości 1750 zł od 1 stycznia 2015 r.

Prezes Jerzy Bartnik zwrócił uwagę iż podwyższenie minimalnego wynagrodzenia wyższego niż ustawowe spowoduje konieczność podwyższenia wynagrodzeń osobom zatrudnionym poza minimalnym wynagrodzeniem. Spowoduje to spadek konkurencyjności na rynku pracy. Od wielu lat ZRP podkreśla konieczność zróżnicowania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ze względu na regiony, ustalane na posiedzeniach WKDS. Minister Kamysz potwierdził konieczność różnicowania wysokości minimalnego wynagrodzenia ale tylko powyżej ustanowienia minimalnego.

Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, członek TK Janusz Kowalski, poruszył przykład Niemiec i obowiązkowej przynależności do organizacji pracodawców. Podniósł także problem konieczności potwierdzania kwalifikacji.

Wobec braku strony związkowej Komisja Trójstronna nie ustaliła wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2015 rok.