Pod takim tytułem w Bocni odbyła się trwająca trzy dni (26-28 czerwca) konferencja zorganizowana w ramach projektu -Platforma flexicurity MiŚP – kreowanie płaszczyzny współpracy w obszarze MiŚP- realizowanego przez Związek Rzemiosła Polskiego w partnerstwie z Izbą Rzemieślniczą Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie.
Celem konferencji było zaprezentowanie roli organizacji rzemiosła w obszarze wdrażania elastycznego modelu pracy w kontekście rozwiązań systemowych na przykładzie już funkcjonujących w Szczecinie regionalnych biur wsparcia, które mają za zadanie pomagać pracodawcom i pracownikom w utrzymaniu stanowisk pracy. Duża zmienność koniunktury na rynku pracy, brak wsparcia rzemieślników na etapie restrukturyzacji, nieufność środowiska do instytucji wspierania rynku pracy czy ograniczone fundusze rezerwowe powodują sporą rotację zatrudnienia w firmach. Wypracowanym przez biura wsparcia sposobem na zatrzymanie wykwalifikowanych kadr jest stworzenie systemu wypożyczania pracowników na określony czas firmie, która akurat takich poszukuje. Po zakończonej pracy zatrudniony wraca do firmy macierzystej.
Kolejnym, bardzo ważnym elementem realizowanym w ramach projektu jest system kształcenia i potwierdzania kwalifikacji składowych, który wpisuje się w system kształcenia ustawicznego. Eksperci projektu wypracowali system kształcenia i potwierdzania kwalifikacji składowych 25 zawodów, po 5 kwalifikacji w zawodzie. Przygotowano opisy kwalifikacji, poradniki do samokształcenia, programy nauczania a także innowacyjny system nabywania umiejętności plastycznych.
Podczas trzech modułów tematycznych eksperci z SGH, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu,, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Związku Rzemiosła Polskiego oraz Izby Rzemieślniczej w Szczecinie o,ówliwli kwestwie związane z wpływem globalizacji i digitilizacji na rynek pracy; wykorzystaniem Platformy jako elementu doskonalenia instruktorów praktycznej nauki zawodu. Przedstawiono nowe możliwości uzyskiwania i uzupełniania kwalifikacji zawodowych.
Uczestnicy sesji zapoznali się ze zmianami w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, dyskutowali o nowych rozwiązaniach w prawie pracy, oraz o propozycjach środowiska w zakresie usprawnienia działań na rynku pracy. Ważnym obszarem omawianym podczas debat tematycznych była kwestia nowego spojrzenia na kształcenie przemienne w Europie. Sporo miejsca poświęcono tematowi wykorzystania nowych narzędzi w działaniach związanych z POWER oraz regionalnych programów na rzecz kształcenia Erasmus i tworzenie partnerstw. Wypracowane w ramach projektu narzędzia mogłyby być przedmiotem wsparcia finansowego w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 z Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”.
Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele regionalnych organizacji rzemiosła z całej Polski.
Gospodarzami spotkania były: Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie oraz Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.