W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyła się konferencja „Praca i/czy rodzina: możliwość samorealizacji czy konieczność wyboru?”.
Uczestniczący w spotkaniu Radosław Mleczko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powiedział, że cieszą go takie spotkania jak to, ponieważ służą poznaniu problematyki rodzinnej z różnych perspektyw: zarówno z punktu widzenia badań naukowych, jak i opinii partnerów społecznych. Wiceminister przypomniał o wybranych działaniach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, takich jak: wprowadzenie w ubiegłym roku urlopów rodzicielskich, uruchomieniu strony internetowej www.rodzicielski.gov.pl czy przygotowaniom do wprowadzenia Karty Dużych Rodzin. Wiceminister zauważył, że przy formułowaniu tych zadań prowadzono szerokie konsultacje społeczne.
Zapowiedział też, że zgodnie z ustawowym zobowiązaniem po 18 miesiącach od wejścia w życie przepisów o urlopie rodzicielskim rząd przedstawi w Sejmie informację dotyczącą sposobu funkcjonowania tych rozwiązań i zaproponuje ewentualne modyfikacje.
Iwona Zakrzewska, dyrektor CPS „Dialog” podkreśliła, że tytuł konferencji odpowiada dylematom, które dotykają tak ludzi młodych, jak starszych: przed, w trakcie i po emeryturze.
Marta Płonka reprezentująca na konferencji Związek Rzemiosła Polskiego w panelu dyskusyjnym podobnie jak przedmówcy potwierdziła, że tylko stabilna sytuacja rodzinna pozwoli na samorealizację zawodową. Obecnie budżetowe środki na szeroko pojętą politykę prorodzinną płyną z 50 źródeł i niestety nie stanowią przemyślanej spójnej całości. Spora część programów nie trafia do wszystkich rodziców, a jedynie do objętych kryterium dochodów bądź formą zatrudnienia. Należy w większym stopniu wspierać młodych przedsiębiorców i ułatwić im zakładanie i prowadzenie firm – dodała.
Więcej: LINK