W obecności Kanclerz Angeli Merkel, w blasku fleszy i obiektywów kamer

Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik uczestniczył 29 stycznia w uroczystości pożegnania Prezesa Związku Rzemiosła Niemieckiego. Otto Kentzler kierował niemieckim rzemiosłem przez  blisko  10 lat. To między innymi za jego kadencji wzmocniła się pozycja rzemieślników w gospodarce niemieckiej, udoskonalono dualny system kształcenia, który stawiany jest w Europie za wzór,  a także zorganizowano i przeprowadzono ogromną kampanię medialną promującą rzemiosło w Niemczech. Charakterystyczny czerwony napis na niebieskim tle -„Das handwerk” – stał się w całych Niemczech rozpoznawalnym znakiem znaczenia rzemieślników w codziennym życiu.

O tym wszystkim mówiła w swoim wystąpieniu sama Kanclerz Angela Merkel, która osobiście dziękowała ustępującemu Prezesowi Otto Kentzler’owi. Wręczyła mu także, w uznaniu zasług   jedno z najwyższych odznaczeń niemieckich. O osiągnięciach Otto Kentzlera  mówił także Hans Peter Wollseifer nowo wybrany Prezes Związku Rzemiosła Niemieckiego.

Do Berlina przyjechali nie tylko przedstawiciele wszystkich niemieckich izb rzemieślniczych ale także  landowi ministrowie gospodarki, nauki czy finansów. Nie zabrakło też gości zagranicznych,  w tym delegacji UEAPME Europejskiej Unii Rzemiosła Małych i Średnich Przedsiębiorstw z jej szefową na czele Panią  Prezes Gunillą Almgren.

Prezes Jerzy Bartnik był w Berlinie w potrójnej roli: wiceprezesa UEAPME, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego i Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości był czas na bardziej kameralne spotkania nie tylko ze współpracownikami z Brukseli ale przede wszystkim z przedstawicielami niemieckich izb, z którymi na co dzień współpracuje WIR.

Była też chwila na rozmowę z ustępującym Otto Kentzler’em i jego następcą. Prezes Jerzy Bartnik zaprosił Hansa  Petera  Wollseifera do Polski. Nowy szef niemieckiego rzemiosła przyjął zaproszenie, podkreślając  znaczenie wzajemnej współpracy.