W kontekście prac nad budżetem Unii Europejskiej na lata 2013-2020, Związek Rzemiosła Polskiego jako realizator projektu „Branże w Dialogu” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, przygotował i przedstawił stanowisko dotyczące Komunikatu Komisji Europejskiej z dnia 31 lipca 2012r. w sprawie „Strategii na rzecz zrównoważonej konkurencyjności branży budowlanej i jej przedsiębiorstw. Dokument stanowi propozycję działań wspomagających ożywienie sektora budowlanego i wykorzystanie jego potencjału rozwojowego w zakresie efektywności energetycznej budynków, zważając jednocześnie na okoliczności kryzysu w branży, zapoczątkowanej zapaścią na rynku nieruchomości w 2008r.
Komisja Europejska poświęca szczególną uwagę branży budowlanej, ponieważ jest istotną gałęzią gospodarki wspólnotowej, wytwarzającą ok. 10 proc. europejskiego PKB. W Polsce udział budownictwa w produkcie krajowym brutto, także jest wysoki i sięga ok. 7 proc. Obecnie sytuacja branży budowlanej w Polsce i Europie nie napawa optymizmem. Kryzys ekonomiczny z 2008r. przełożył się na obniżenie nakładów na prace budowlane, spadek cen lokali i opóźnienia w płatnościach. Odnotowuje się niedobór wykwalifikowanej siły roboczej oraz niedostateczne następstwo zawodowe ze strony ludzi młodych. Dodać należy również, iż konkurencyjność rynku ogranicza zjawisko pracy nierejestrowej i niższe standardy pracy przedsiębiorców spoza Unii Europejskiej.
Zdaniem przedsiębiorców w strategii zabrakło propozycji działań zmierzających do upraszczania i ujednolicania procedur prawnych związanych z wydawaniem zezwoleń i pozwoleń na rozpoczęcie robót budowlanych, co pozwoliłoby na wzrost udziału w rynku budowlanym inwestycji sektora prywatnego. Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego konieczne jest wzbogacenie dokumentu o propozycje takich działań.
Zasadnie zwraca się uwagę na problem zatorów płatniczych i z zadowoleniem przyjmuje się propozycje zmierzające do ograniczenia tego zjawiska. W opinii zwraca się uwagę na potrzebę uzupełnienia działań na rzecz poprawy ściągalności należności, lecz podkreśla się także konieczności zwiększenia świadomości prawno-ekonomicznej samych przedsiębiorców i rozwój umiejętności korzystania z obecnych rozwiązań prawnych.
W ramach działań dotyczących rozwoju kapitału ludzkiego branży budowlanej zakłada się dostosowanie systemów kształcenia do realnych potrzeb w zakresie umiejętności i kwalifikacji pracowników budownictwa pod kątem efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Akcentowana jest również konieczność promowania szkół zawodowych oraz zawodów budowlanych jako atrakcyjnych i stabilnych ścieżek kariery zawodowej. Zasadne jest także opracowanie w oparciu o dialog społeczny instrumentów pozwalających na przewidywanie zapotrzebowania rynku pracy. W tym kontekście Związek Rzemiosła Polskiego wskazuje, iż naturalnym partnerem w tego typu przedsięwzięciach dla władz publicznych i samorządowych winny stać się organizacje rzemieślnicze.
Pełna treść opinii rzemieślników w załączniku