W Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku 29 września 2011 roku, odbyło się czwarte spotkanie informacyjne w ramach projektu „Flexicurity – w dążeniu ku adaptacyjności poprzez kształcenie ustawiczne, elastyczność pracy oraz system zabezpieczenia społecznego na poziomie przedsiębiorstw w Polsce”.
Projekt „Flexicurity – w dążeniu ku adaptacyjności poprzez kształcenie ustawiczne, elastyczność pracy oraz system zabezpieczenia społecznego na poziomie przedsiębiorstw w Polsce” dzięki spotkaniom informacyjnym oraz szeroko zakrojonej kampanii promocyjnej w mediach ma na celu zmienić sposób myślenia pracodawców o systemie zatrudnienia w firmach. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli elastycznie reagować na wciąż zmieniające się realia naszej gospodarki przy jednoczesnym zapewnieniu pracownikom poczucia bezpieczeństwa.
Seminarium rozpoczęło się od analizy pochodzenia modelu flexicurity. Przedstawiono duński model rynku pracy. To właśnie w Danii rozpoczęto realizowanie polityki tzw. „złotego trójkąta” która pozwala na wdrażanie elastycznego i bezpiecznego zatrudnienia z szczególnym uwzględnieniem trzech komponentów: elastycznego rynku pracy, hojnego państwa opiekuńczego oraz aktywnej polityki rynku pracy. System sprawdził się również w Holandii i został wpisany do Strategii Lizbońskiej.
W spotkaniu wzięło udział 37 przedsiębiorców, którzy po prelekcji dyskutowali o swoich wątpliwościach dotyczących możliwości wprowadzenia flexicurity w sektorze mikro- i małych firm.
Uczestnicy przedstawili także obawy wynikające ze zmieniających się realiów rynku, omówili z prowadzącymi pomysły jak nadążyć za tymi zmianami i pogodzić interesy pracowników i pracodawców. Prowadzący przygotowali również ćwiczenia, testy i ankiety, a także materiały dla przedsiębiorców biorących udział w spotkaniu.