2 września rozpoczęło się XXIV Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

W ciągu trzech dni Forum (2-4.09) odbędzie się ponad 150 wydarzeń – paneli dyskusyjnych, bloków tematycznych, prezentacji raportów. Socjalne, polityczne i gospodarcze konsekwencje światowego kryzysu postawiły pod znakiem zapytania skuteczność, ogólnie przyjętych teorii ekonomicznych czy  instytucji finansowych. Europa stoi przed koniecznością głębokiej rewizji podejścia do polityki społecznej, relacji ze wschodzącymi potęgami gospodarczymi, konkurencyjności i budowy gospodarki opartej na wiedzy.

 

W kontekście demograficznych zmian, szybko zmieniających się rynkach pracy i wysokiego bezrobocia młodzieży w wielu krajach pożądane jest dopasowanie potrzeb pracodawców i edukacji pracowników. Kształcenie i szkolenie zawodowe VETmogą sprostać temu wezwaniu. W Szwajcarii większość programów VET odbywa się w systemie dualnym, który łączy teoretyczny trening w szkole zawodowej z praktycznym treningiem w przedsiębiorstwie. W Polsce VET stało się priorytetem polityki edukacyjnej, która w tej chwili wdraża wiele reform. Tym tematom poświęcony będzie panel dyskusyjny „Edukacja i biznes. Jak zorganizować kształcenie i szkolenie i zawodowe”, w którym wexW kontekście demograficznych zmian, szybko zmieniających się rynkach pracy i wysokiego bezrobocia młodzieży w wielu krajach pożądane jest dopasowanie potrzeb pracodawców i edukacji pracowników. Kształcenie i szkolenie zawodowe (VET) mogą sprostać temu wezwaniu. W Szwajcarii większość programów VET odbywa się w systemie dualnym, który łączy teoretyczny trening w szkole zawodowej z praktycznym treningiem w przedsiębiorstwie. W Polsce VET stało się priorytetem polityki edukacyjnej, która w tej chwili wdraża wiele reform.  Tym tematom poświęcony będzie panel dyskusyjny „ Edukacja i biznes. Jak zorganizować kształcenie i szkolenie zawodowe?” ( 3 września), w którym udział weźmie Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. W gronie panelistów wystąpią także:  Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Mikołaj Balybin, dyrektor Organizacji Zamówień Publicznych Instytutu Edukacji Zawodowej w Rosji, Stanisław Szelewa, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Hans Urlich Bigler, dyrektor Szwajcarskiego Związku Małych i Średnich Przedsiębiorstw SGV i Beat Schuler, dyrektor Urzędu ds. Kształcenia Zawodowego Kantonu Zug w Szwajcarii. Paneliści będą dyskutować o współpracy między przedsiębiorstwami i szkołami, o finansowaniu programów VET oraz ich dopasowaniu z sytuacją na rynku pracy.

Lawinowy przyrost dostępnej wielości i jakości produktów, usług i informacji oznacza zanikanie barier geograficznych, ekonomicznych i technologicznych.  Wzrost ekonomiczny  jest w coraz mniejszym stopniu  napędzany  przez inwestycje w środki trwałe, a w coraz większym  przez inwestycje w zasoby intelektualne, organizacyjne i reputację, które trudniejsze do zmierzenia są także trudniejsze w zarządzaniu.

 

W sytuacji, gdy warunki zmieniają się na tyle by doprowadzić do zmian reguł działania, przekonań, wzorców – dotychczasowe potencjały, zdolności i przewagi konkurencyjne tracą na znaczeniu. Wymaga to wypracowania nowych zasad i standardów, nowych postaw i sposobów działania,  wykreowania nowych liderów otwartych na innowacje i szybko zmieniające się otoczenie gospodarcze i ekonomiczne,  którzy wyznaczą pokryzysowe tory dla światowego biznesu.
Więcej: LINK