130 lat Cechu w Nowym Sączu

Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu obchodzi 130-lecie swojego istnienia. Jest organizacją o siedmiowiekowej tradycji. Historia sądeckiego rękodzieła jest równie bogata jak historia założonego w 1292 r. Nowego Sącza, a korzenie rzemiosła Ziemi Sądeckiej sięgają okresu przedlokacyjnego stolicy Sądecczyzny. Rzemiosło przez wieki kształtowało oblicze miasta, podnosiło je w czasach upadku i broniło jego murów. Wędrowni czeladnicy i mistrzowie otwierali Nowy Sącz na świat. Bez rzemieślników nie byłoby dzisiejszego Nowego Sącza.

Cech Rzemiosł Różnych w Nowym Sączu posiada szczególne zasługi w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, samorządu gospodarczego i tożsamości rzemiosła małopolskiego.

Rzemieślnicy i pracownicy Cechu są radnymi w miastach i gminach, biorą aktywny udział w działaniu wielu ciał społecznych, kulturalnych, gospodarczych, organizacji pozarządowych i pożytku publicznego, rad zatrudnienia, dialogu społecznego etc. Współtworzyli „Strategię rozwoju Sądecczyzny” i „Strategię rozwoju Nowego Sącza”. Cech powołał do życia 2 szkoły zawodowe i przyczynił się do powstania lub pomógł w założeniu kilku innych rzemieślniczych placówek edukacyjnych (Gorlice, Limanowa, Tarnów, Zakopane,
Główne obchody Jubileuszowe odbędą się 20 marca w dniu święta Patrona Rzemiosła, św. Józefa.
Więcej: