103 sesja Międzynarodowej Organizacji Pracy

Podczas ponad dwutygodniowych obrad (28 maja – 12 czerwca) na 103 sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie delegaci poruszyli takie zagadnienia, jak: praca przymusowa, migracje, praca nielegalna oraz inwestowanie w jakość środowiska pracy.

Istotnym osiągnięciem konferencji jest przyjęcie nowego  Protokołu Konwencji nr 29 w sprawie pracy przymusowej lub obowiązkowej. Nowy Protokół, który modyfikuje uchwaloną w 1930 roku Konwencję, ma na celu wzmocnienie globalnych wysiłków podejmowanych w celu całkowitego wyeliminowania pracy przymusowej. Nowy Protokół zawiera odniesienia do handlu ludźmi i nakłada na kraje członkowskie MOP zobowiązanie walki z pracą przymusową.

Jak stwierdził dyrektor generalny MOP Guy Ryder, przyjęcie nowego Protokołu wynika z determinacji, by uwolnić 21 milionów ofiar pracy przymusowej. Przyjęty przez ponad 4 700 delegatów Protokół dotyczący pracy przymusowej kładzie nacisk na zapobieganie zjawisku, ochronę i działania rekompensujące dla ofiar, a na dłuższą metę stawia sobie za cel wyeliminowanie wszystkich form współczesnego niewolnictwa.

Delegaci omawiali także kwestie przejścia od nieformalnego do formalnego zatrudnienia i postanowili, że będzie to temat przyszłorocznej konferencji. Podkreślono także, że 40 procent pracowników na świecie jest zatrudnionych w szarej strefie. Podjęta dyskusja wyraźnie uwypukliła różnice w podejściu do gospodarki nieformalnej różnych krajów na świecie. W Europie problem występuję przede wszystkim w branży budowlanej i pomocy domowej. Natomiast w Afryce dotyczy wszystkich dziedzin gospodarki oprócz sfery publicznej.

Delegaci poświęcili także wiele czasu na debaty na temat bezrobocia i uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie promowania „godnej pracy” jako celu, który powinien zostać włączony do nowego programu międzynarodowego rozwoju.

W sesji uczestniczyli przedstawiciele ZRP: Izabela Opęchowska – zastępca delegata, Zbigniew Lenart – doradca techniczny.

Więcej informacji: LINK