100. sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy

W dniu 1 czerwca 2011 roku w Genewie rozpoczęła się 100 sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy. Obrady potrwają do 17 czerwca. Sesję poprzedziły coroczne spotkania robocze grup:  rządowej, pracodawców i pracowników.

 

Posiedzenia plenarne Konferencji, trwające od początku czerwca, koncentrują się na dyskusji nad raportami przewodniczącego Rady Administracyjnej  Międzynarodowego Biura Pracy (MBP) i dyrektora generalnego tej Rady. Dyskusja na temat raportu globalnego dotyczącego eliminowania dyskryminacji w zakresie zatrudniania i wykonywania zawodu przewidziana jest na 10 czerwca br.

 

Udział w Konferencji zapowiedziała Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Podobnie jak w latach ubiegłych w sesji bierze udział Izabela Opęchowska, dyrektor Zespołu Dialogu Społecznego ZRP, która będzie mówić o problematyce  poruszanej przez polskich pracodawców na forum Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Izabela Opęchowska jest szefem delegacji pracodawców i pełni funkcję delegata. Obecna sesja jest również sesją wyborczą. W tym roku odbywają się wybory do Rady Administracyjnej.

 

ZRP aktywnie uczestniczy w Komitecie ds. administracji pracy i inspekcji pracy. Jej celem jest m. in. określenie nowych trendów, wyzwań i przyszłych perspektyw systemów administracji i inspekcji pracy, lepsze zrozumienie roli organizacji pracodawców i pracowników w odniesieniu do służb administracji i inspekcji pracy, dostarczenie wskazówek dotyczących priorytetów MOP na rzecz wzmocnienia instytucji administracji i inspekcji pracy w państwach członkowskich dla realizacji celów Agendy na rzecz godnej pracy.

 

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) w ramach, której organem jest Międzynarodowa Konferencja Pracy jest jedną z najdłużej działających organizacji międzyrządowych zajmującą się sprawami społecznymi. MOP jest jedyną organizacją międzynarodową, w której przedstawiciele pracodawców i pracowników mają równe prawo z przedstawicielami rządów do kształtowania jej polityki i programów. Obecnie członkami organizacji są 182 państwa.