Na ostatnim posiedzeniu Zespołu prawa pracy Rady Dialogu Społecznego przedstawiono uwagi do prezydenckiego projektu Kodeks pracy. W związku z tym, że uwagi pracodawców (w tym Związku Rzemiosła Polskiego) i strony związkowej znacznie się różnią, zdecydowano o przeprowadzeniu uzgodnień autonomicznych. Pierwsze spotkanie odbędzie się 8 lutego w siedzibie OPZZ.
Związek Rzemiosła Polskiego nie popiera m.in. zmian dotyczących zaostrzania kryteriów w zakresie dyskryminacji. Wprowadzona zmiana spowoduje jeszcze większy brak przejrzystości regulacji dotyczących tego obszaru. Obecnie obowiązujące przepisy nie są wystarczająco klarowne i przysparzają pracodawcom wielu nieporozumień z pracownikami, których można by uniknąć przy precyzyjnych zapisach prawa (Art. 113).
Z uwagi na niezrozumiałe kryteria zróżnicowania, ZRP nie popiera też propozycji zmiany w art. 183a § 1, dot. równego traktowania pracowników w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Związek stoi bowiem na stanowisku, że obecnie obowiązujące przepisy nie są wystarczająco klarowne i przysparzają pracodawcom wielu nieporozumień z pracownikami, których można by uniknąć przy bardziej precyzyjnych zapisach prawa.
Więcej: