Elastyczne formy zatrudnienia to recepta na kryzys

W siedzibie centrum partnerstwa społecznego Dialog zorganizowano konferencję „Elastyczne formy zatrudnienia – wybór czy przymus ekonomiczny”, w której wzięli udział przedstawiciele pracodawców, pracowników, oraz strony rządowej.

Rozmawiano o umowach o pracę zwieranych między pracownikiem i pracodawcą. Obecnie dominującą formą jest stałe zatrudnienie, jednak zdaniem ekspertów sytuacja będzie się zmieniać. Artur Stachura ekspert ze Związku Rzemiosła Polskiego podkreślił, że to rosnące koszty zatrudnienia zmuszają pracodawców do poszukiwania nowych rozwiązań, pozwalających im kontynuować działalność gospodarczą.  Takie rozwiązania to właśnie umowy na czas określony, umowy zlecenie, czy o dzieło.

Mniejsza stabilność zatrudnienia powinna jednak łączyć się z większą ochroną pracownika, aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy zostaje on bez jakichkolwiek zabezpieczeń w momencie utraty pracy i widoków na znalezienie nowej. Uczestnicy konferencji przyznali, że pogodzenie interesów pracownika i pracodawcy musi być priorytetem, a brak równowagi między elastycznością, a bezpieczeństwem zatrudnienia będzie skutkować jedynie pogłębieniem problemów sektora MŚP.

Wiecej:LINK