W Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „Dialog społeczny Dziś i Jutro”, w trakcie której przedstawiono działalność Rady dialogu społecznego w Polsce i w wybranych państwach europejskich.
Uczestnicy z Polski dyskutowali przede wszystkim nad propozycją zmian w ustawie z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Po dwóch latach funkcjonowania Rady będzie można dokonać oceny i wprowadzić ewentualne zmiany zapisów w ustawie. W trakcie spotkania, dyskutowano m.in. o poziomie finansowania, kwestii samodzielności oraz funkcjonowania Biura Rady.
Przedstawiciele z Austrii i Litwy zwrócili uwagę na różnice w funkcjonowaniu dialogu społecznego w obu krajach. Podczas, gdy w Austrii partnerstwo społeczne działa dobrze, to na Litwie mechanizmy dialogu społecznego są słabe.
Pierwszy rok funkcjonowania Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego pozytywnie ocenił przewodniczący podkarpackiej WRDS Roman Jakim. Jego zdaniem, funkcjonowanie dialogu społecznego wymaga od związków zawodowych, pracodawców, rządu i samorządu zastosowania postaw demokratycznych służących do budowania konsensusu. Faktycznie zaś w większości przypadków cele stron są bardzo rozbieżne, co powoduje trudności w znalezieniu kompromisu.
Więcej: LINK