Pracodawcy Rady Dialogu Społecznego o projekcie ustawy budżetowej na 2018 r

Związek Rzemiosła Polskiego i pozostałe organizacje Pracodawców Rady Dialogu Społecznego, w piśmie do wicepremiera M. Morawieckiego pozytywnie oceniają fakt zastosowania stabilizującej reguły wydatkowej przy konstruowaniu budżetu państwa na 2018 r. Reguła ta zawiera jednak elementy prognostyczne – wartość działań dyskrecjonalnych w zakresie podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, które w projekcie budżetu na rok 2018 pozwoliły na zwiększenie wydatków o 12,5 mld zł .

Zaniepokoił ich natomiast w uzasadnieniu do projektu ustawy budżetowej  brak informacji o sposobie oszacowania wpływów podatkowych z działań dyskrecjonalnych. Jest to ważne, tym bardziej, że jeśli działania dyskrecjonalne nie przyniosą zakładanych wpływów, to deficyt sektora finansów publicznych, liczony według metodologii UE, będzie wyższy od zakładanego 2,7% PKB. Jednocześnie niepokój strony pracodawców budzą działania mogące świadczyć o próbie omijania ograniczeń wynikających z zastosowania stabilizującej reguły wydatkowej poprzez przeniesienie części kosztów realizacji zadań Funduszu Pracy (objętego limitem reguły wydatkowej) na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, którego wydatki są wyłączone spod limitu wydatkowego określonego w stabilizującej regule wydatkowej.

Pracodawcy zwracają uwagę, że w okresie utrzymującej się od kilku lat dobrej koniunktury gospodarczej deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych powinien być znacznie niższy niż 2,7% PKB, czyli poziom bliski maksymalnego dopuszczalnego w ramach Paktu Stabilności i Wzrostu progu 3% PKB.

Treść stanowiska: