Mapa zmian w systemie oświaty

Ministerstwo zapowiada zmiany w oświacie, także w kształceniu zawodowym. Do czerwca resort będzie prowadził rozmowy z nauczycielami, rodzicami, akademikami, dyrektorami i samorządowcami o kierunku polskiej edukacji.

Powołana grupa (1840) Ekspertów Dobrych Zmian w Edukacji będzie pracowała w grupach m.in. nad następującymi zagadnieniami: kształcenie ogólne i zawodowe; organizacja nadzoru pedagogicznego; nowy awans zawodowy; system egzaminów zewnętrznych; finansowanie zadań oświatowych w samorządach; uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; czy współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Równolegle do prac zespołów eksperckich w całej Polsce trwać będą wojewódzkie debaty oświatowe z czterema tematami przewodnimi: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie, bezpieczeństwo.

Już we wrześniu MEN planuje udostępnić projekt ustawy zmieniającej system edukacji, który ma za zadanie ujednolicić ustawę o systemie oświaty, aby stała się przejrzystym aktem prawnym. Obecna ustawa, w ciągu 24 lat była nowelizowana ponad 70 razy.

Nad zmianami w edukacji szkolnictwa zawodowego mają pomóc urzędnicy z ministerstwa rozwoju. Wspólnie przygotują strategię rozwoju dla szkolnictwa zawodowego (szkoły zawodowe staną się bardziej elastyczne). Zmiany mają być wzorowane na systemie „niemieckim”. Planowany termin zmian – rok 2017.

Dyskusje nad przyszłością kształcenia zawodowego już trwają. 4 lutego odbyła się wspólna konferencja Związku Rzemiosła Polskiego i NOT z udziałem wiceminister Teresy Wargockiej, poświęcona wyzwaniom stojącym przed szkolnictwem zawodowym. Właśnie funkcjonowanie szkolnictwa zawodowego będzie jednym z wiodących tematów omawianych podczas czterech wojewódzkich debat oświatowych.

Pełen tekst: