Spotkanie informacyjne w Łodzi

W Cechu Rzemiosł Budowlanych, Drzewnych, Mineralnych w Łodzi , 22 września 2011 roku, odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne w ramach projektu „Flexicurity – w dążeniu ku adaptacyjności poprzez kształcenie ustawiczne, elastyczność pracy oraz system zabezpieczenia społecznego na poziomie przedsiębiorstw w Polsce”.

W spotkaniu wzięło udział 28 przedsiębiorców prowadzących zakłady rzemieślnicze oraz firmy usługowe z branży budowlanej, elektrycznej, stolarskiej i tapicerskiej w województwie łódzkim. Koordynator projektu Izabela Opęchowska i ekspert w dziedzinie flexicurity dr Grzegorz Sołtysiak,  omówili podstawowe pojęcia i definicje związane z flexicurity ,  a następnie przedstawili przedsiębiorcom koncepcje praktycznego zastosowania tej idei w firmie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jakie są formy elastycznego zatrudnienia, możliwości podnoszenia kwalifikacji oraz wspierania pracowników w łączeniu życia zawodowego i rodzinnego. Przedstawiono także rozwiązania jakie oferuje kodeks pracy i inne przepisy, pozwalające na wprowadzenie flexicurity w firmie.

Po prelekcji przedsiębiorcy dyskutowali  o swoich wątpliwościach dotyczących możliwości wprowadzenia flexicurity w sektorze mikro-  i małych firm. Przedstawili także problemy i obawy wynikające ze zmieniających się realiów rynku, omówili z prowadzącymi pomysły jak nadążyć za tymi zmianami i pogodzić interesy pracowników i pracodawców.  Następnie uczestnicy wykonali test pozwalający określić czy działają zgodnie z koncepcją flexicurity i co mogliby zmienić, aby poprawić funkcjonowanie firmy.

Przedsiębiorcy otrzymali materiały, które pozwolą im na dokładniejsze zrozumienie idei flexicurity. Szczególnie ważnym narzędziem dla uczestników szkolenia, które mogą wykorzystać później „na własnym podwórku”, jest broszura „Flexicurity – teoria i praktyka”. Materiał przygotowano tak, aby czytelnik mógł dowiedzieć się jak powstała i jak funkcjonuje flexicurity w Europie oraz jak przygotować się do wdrożenia jej w polskich realiach.