Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Bez kategorii

Opublikowano 25/10/2018

Koniec z plastikiem

Parlament Europejski przegłosował zakaz używania wybranych produktów jednorazowych. Na pierwszy ogień idą plastikowe słomki, sztućce, talerze oraz patyczki kosmetyczne. Zmiany dotyczą także plastikowych opakowań na produktu spożywcze. Do użytku będą dopuszczone tylko te, których ruchome elementy, jak zakrętki, będą do nich przymocowane na stałe. Ograniczenia w obrocie obejmą natomiast pojemniki na żywność i kubeczki na napoje. Dyrektywa proponuje różne sposoby przechodzenia zmian: wprowadzenie przez państwo limitów na zużycie, ekologicznych produktów zamiennych lub opłaty doliczanej do zamówienia, jak w przypadku reklamówek. Plastik stanowi 70 proc. wszystkich odpadów, które zanieczyszczają oceany. Samych tylko słomek do napojów rocznie trafia na śmietnik 8,5 miliarda sztuk. Zastąpienie plastiku w miejscach, gdzie nie jest on niezbędny, ma wpłynąć na ograniczenie śmiercionośnych odpadów.

Przegłosowany zakaz musi być poparty przez Radę Europy. Państwa członkowskie będą miały dwa lata okresu przejściowego na wprowadzenie zakazu i przygotowanie się na życie bez plastiku. Obok zakazu zmiany obejmą także producentów plastikowych produktów. Będą oni częściowo pokrywać koszty usuwania odpadów oraz odpowiadać za informowanie społeczeństwa o rodzajach używanych opakowań. Także producenci sieci do połowu włączą się finansowo w oczyszczanie portów z odpadów oraz ich transport i utylizację.

Źródło: Rzeczpospolita

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018