Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 18/06/2019

Zawodowa aktywizacja seniorów - Ekspert ZRP w Polskim Radio 24

„Kapitał i praca” to program o sprawach społecznych i gospodarczych. Tym razem goście Anny Grabowskiej w audycji  "Zawodowa aktywizacja seniorów" mówili o statusie starszych osób na polskim rynku pracy.

Coraz więcej mówi się o aktywizacji seniorów, zarówno społecznej, jak i zawodowej. Kiedy można mówić o osobie starszej na rynku pracy? Goście Anny Grabowskiej zgodzili się, że jest to zależne od rodzaju zawodu, który wykonywała i stopnia jego psychofizycznej uciążliwości. Forum Związków Zawodowych uznaje, że dla kobiet jest to 55. rok życia, dla mężczyzn - 60 lat. Związek Rzemiosła Polskiego uważa, że osobą starszą dla pracodawcy powinien być, niezależnie od płci, pracownik, który ukończył 55 lat.

W jaki sposób organizować czas pracy seniora? Sławomir Wittkowicz (Forum Związków Zawodowych) wskazał na takie pomysły, jak wydłużanie urlopu, skracanie obowiązkowego czasu pracy przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia czy dodatkowe przerwy w pracy. - Słabością u nas jest to, że sektor porozumień ponadzakładowych jest minimalny. Te właśnie kwestie są w większości krajów Europy Zachodniej regulowane poza administracją rządową, bo to jest porozumienie przedstawicielstwa pracowników z sektorem pracodawców - mówił na antenie Polskiego Radia 24.

Dr Andrzej Stępnikowski (Związek Rzemiosła Polskiego) mówił, że z jego rozmów wynika, iż "w mikroprzedsiębiorstwach trudno będzie wdrażać" rozwiązania dotyczące organizacji czasu pracy seniorów. - Każda próba narzucenia odgórnego mikroprzedsiębiorstwom schematu rozwiązań spotka się z oporem - zaznaczył i ocenił, że "trzeba iść w stronę dobrych praktyk". - Ciągle nadganiamy w ekspresowym tempie zaprzeszłości cywilizacyjne - powiedział przedstawiciel Związek Rzemiosła Polskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Emisja: LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018