Za nami XLII Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę

W miniony weekend, 24-25 czerwca 2023 r., odbyła się XLII Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę, która zgromadziła rzemieślników z różnych stron Polski. Organizatorem wydarzenia była Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie.

Pierwszym punktem programu Pielgrzymki był Apel Jasnogórski, który odbył się w sobotni wieczór o godzinie 21:00. Uczestnicy zgromadzili się w Sanktuarium na Jasnej Górze, aby w modlitwie oddać hołd Matce Bożej Częstochowskiej i wyrazić swoją wiarę oraz wdzięczność za Jej opiekę.

Nazajutrz o godzinie 9:00 odbyła się Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Pielgrzymi wraz z duchowieństwem przechodzili przez kolejne stacje Drogi Krzyżowej, kontemplując mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej, uczestnicy pielgrzymki zebrali się pod Figurą Najświętszej Maryi Panny na błoniach jasnogórskich. Chwilę później odbyło się wprowadzenie Starszyzny Cechowej oraz Pocztów Sztandarowych. Było to symboliczne przypomnienie o znaczeniu tradycji rzemieślniczych i ich roli w historii Polski.

Podczas Pielgrzymki zostały wręczone wyróżnień dla mistrzów szkolących i uczniów z rąk Wiceprezesa Związku Rzemiosła Polskiego i Prezesa Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach – Jana Klimka, a także Członka Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, Prezesa Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie – Andrzeja Kuty. Mistrzowie zostali wyróżnieni za kultywowanie tradycji rzemieślniczych poprzez naukę zawodu oraz kształtowanie właściwych postaw moralnych i społecznych młodzieży, a uczniowie za bardzo dobre wyniki w nauce oraz za wzorową postawę społeczną i moralną.

Następnie Wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego i Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach – Jana Klimka, wraz z Wiceprezesem Związku Rzemiosła Polskiego i Prezesem Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie – Januszem Kowalskim, uhonorowali za szczególne zasługi dla Rzemiosła Polskiego najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym -Szablą Kilińskiego Tadeusza Gubernata, wieloletniego, zasłużonego dla rzemiosła i środowiska lokalnego, Starszego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Dąbrowie Tarnowskiej.

O godzinie 11:00 odprawiona została Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Tarnowskiej, Stanisław Salaterski. To była uroczystość pełna modlitwy, uwielbienia i wdzięczności za dar wiary i opiekę sprawowaną przez Matkę Boską Częstochowską nad polskim rzemiosłem.

Ostatnim punktem programu było przejście ze sztandarami przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. To ważne wydarzenie, podczas którego pielgrzymi składali swoje intencje i prośby Matce Bożej, wierząc w Jej matczyną interwencję.

Relacje Patronów Medialnych XLII Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego:

Relacja TV Trwam na kanale YT Radia Maryja
Relacja SILESIA FLESZ – TVS

Zapis relacji na żywo z XLII Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego:

Jasna Góra, Klasztor Ojców Paulinów – Wejście i uhonorowanie 
Jasna Góra, Klasztor Ojców Paulinów – Msza Święta
Jasna Góra, Klasztor Ojców Paulinów – Wejście Sztandarów

Fot. Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie