Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 17/01/2019

Twardy brexit kłopotem dla przedsiębiorców

Jak podaje Polska Agencja Prasowa po odrzuceniu przez Izbę Gmin umowy ws. brexitu przygotowanego przez gabinet Theresy May, bank inwestycyjny UBS sugeruje inwestorom ograniczenie ryzyka wynikającego z posiadania brytyjskich aktywów, funtów szterlingów oraz obligacji rządowych. Niestabilność polityczna może mieć bowiem wpływ na rynki finansowe. Ucierpieć mogą także przedsiębiorstwa utrzymujące stosunki handlowe z partnerami z Wielkiej Brytanii.

Najczarniejszym scenariuszem twardego brexitu, czyli braku umowy łagodnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, będzie przywrócenie kontroli granicznej. Dla przedsiębiorców handlujących z Wielką Brytanią oznacza to prawdziwą rewolucję organizacyjną, która zaczęłaby się w nocy z 29 na 30 marca 2019 r. kiedy to WB przestanie być częścią wspólnego obszaru celnego z Unią Europejską. Sprowadzane towary będą podlegać opłacie celnej, a terminy dostaw mogą się wydłużyć o czas odprawy celnej. Zmiany mogą mieć także wpływ na płynność finansową firm, bo chociaż VAT od importu będzie można odzyskać, w praktyce przedsiębiorca będzie musiał poczekać na jego zwrot jakiś czas.

Źródło: PAP

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018