PB: Wyższe opłaty w bankach dla MŚP

Puls Biznesu komentuje raport Narodowego Banku Polskiego na temat cen podstawowych usług bankowych dla firm z sektora MŚP. Wynika z niego, że ceny większości takich usług w ciągu ostatniego roku wzrosły. Zdaniem ekspertów, to dopiero początek – podaje gazeta.

Jak czytamy w dzienniku, Narodowy Bank Polski opublikował raport dotyczący cen podstawowych usług bankowych dla firm z sektora MŚP.  Choć podwyżki są niewielkie, bo mieszczą się w granicach kilkudziesięciu groszy, odzwierciedlają tendencję do podnoszenia przez banki cen za usługi. Na wzrost ogólnej kwoty opłat za obsługę rachunku firmowego wpłynęło podniesienie cen za przelewy, a także wzrost prowizji za wypłaty i wpłaty gotówkowe w oddziałach banków oraz obsługę kart debetowych.

Banki co prawda oferują obsługę konta dla małych i średnich przedsiębiorstw za 0 zł, jednak brak opłaty związany jest ze spełnieniem przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków, jak utrzymanie konkretnego poziomu aktywności na koncie czy dokonywanie przelewów do ZUS. Według raportu NBP właściciele jednoosobowej działalności płacą za rachunek rozliczeniowy średnio 14,38 zł miesięcznie, czyli o 14 groszy więcej niż rok temu. Koszt utrzymania konta przez małe i średnie firmy to już średnio 43,94 zł miesięcznie, a więc w porównaniu z poprzednim rokiem o 2,22 zł więcej.

Źródło: Puls Biznesu