Spotkanie Minister Semeniuk z przedstawicielami organizacji rzemiosła z regionu Warmii i Mazur

12 lipca 2022 roku w siedzibie Wojewódzkiego Domu Rzemiosła odbyło się spotkanie z Panią Olga Semeniuk Sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Pełnomocnikiem Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie, w tym Pan Adam Przybysz- członek Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego- Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Pan Jan Szynaka- Przedstawiciel Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, Pan Krzysztof Ornowski- Wiceprezes Izby do spraw Oświatowych oraz Pani Paulina Woźniecka- Zastępca Dyrektora Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Gości powitał Adam Przybysz, który w swoim przemówieniu stwierdził, że „My jako rzemiosło, jesteśmy pigułką, ale dużą pigułką. Pigułką szkolącą, egzaminującą i właściwie działającą szeroko, jeżeli chodzi o powiaty, województwa czy Polskę, więc ta ustawa wzmocni nasze działania”.

Pani Minister Semeniuk poinformowała o stanie prac nad rządowym projektem Ustawy o Rzemiośle, który podczas najbliższych tygodni przejdzie do etapu konsultacji społecznych. Nowe przepisy mają zredefiniować pojęcie rzemiosła i rzemieślnika, upowszechnić kształcenie rzemieślnicze oraz umożliwić prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółek. Stwierdziła, że „chciałam stworzyć projekt ustawy, który nie będzie ustawą urzędników, będzie to projekt ustawy społeczny. Wyjdzie tak naprawdę z waszych środowisk. Pomysły, które macie będziemy starali się wdrożyć. Myślę, że to jest dobry impuls i dobry początek do tego odczarować złą narrację względem rzemiosła. Pani Paulina Woźniecka szczegółowo przedstawiła przygotowany projekt, kładąc nacisk na sprawy o które wnioskowało środowisko rzemieślnicze w Polsce za pośrednictwem Związku Rzemiosła Polskiego.

Ponadto omówiono program Polski Inkubator Rzemiosła, który ma na celu rozwijanie przedsiębiorczości rzemieślniczej i dualnego systemu kształcenia zawodowego. Podsumowano dotychczasowy przebieg tegorocznego konkursu. Wyniki konkursu będą znane prawdopodobnie w  sierpniu 2022 roku.

W trakcie spotkania wiele pytań do przedstawicieli stroną rządowej zadali przedstawiciele organizacji rzemiosła z regionu Warmii i Mazur.

Materiał audiowizualny ze spotkania przygotowała Telewizja Kopernik, poniżej link:

http://rzemioslo.kopernik.tv/8211,szansa-na-rozwoj-rzemiosla