Pomorskie Święto Rzemiosła

W dniach 30-31 lipca 2022 br. podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku odbyło się Pomorskie Święto Rzemiosła. Patronat Honorowy objęli Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydent Gdańska.  

Wydarzenie rozpoczęło się mszą w Bazylice Mariackiej, a następnie przemarszem reprezentantów cechów rzemiosł w rytm Kociewskiej Orkiestry Dętej „Torpeda” przez stare miasto Gdańska. Święto rzemiosła otworzył Pan Zbigniew Stencel, Prezes Pomorskiej Izby Rzemiosła oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców . Gośćmi specjalnymi uroczystości byli m.in. senator Adam Szejnfeld, przewodniczący senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej oraz poseł Małgorzata Chmiel i senator Ryszard Świlski.

Senator Szejnfeld w swoim wystąpieniu powiedział, że „polskich przedsiębiorców, w tym rzemieślników, gnębią nieprzyjazne przepisy, pandemia, skutki wojny w Ukrainie, a teraz do tego wszystkiego szalejąca inflacja oraz rosnące ceny i koszty działalności, a pamiętać należy, że w Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa, to ok. 2,5 mln firm, które zatrudniają ponad 6,5 mln pracowników. Spośród nich ponad 600 tys. to firmy rzemieślnicze lub wywodzące się z rzemiosła. To potęga. Dlatego w takim dniu, jak dzisiejszy, należy rzemieślnikom nie tylko gratulować, ale i dziękować za ich pracę oraz działalność, także i tę edukacyjną”.

Podczas tego wydarzenia oprócz prezentacji poszczególnych zawodów oraz firm zaplanowano także wiele konkursów promujących rzemiosło. Uczestnicy konkursów mieli okazję zmierzyć się w pojedynku drużynowym i sprawdzić swoją wiedzę odnośnie zawodów rzemieślniczych. Najmłodsi, z kolei, uraczyli nas swoimi pięknymi rysunkami, biorąc udział w konkursach plastycznych. Wisienką na torcie była gra miejska, w której zawodnicy mieli do odwiedzenia siedem różnych punktów, gdzie czekały na nich specjalne zadania. w których można było wygrać ciekawe nagrody.

Szczegółową listę wystawców oraz więcej zdjęć z imprezy mogą znaleźć Państwo na stronie Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw