Monitorowanie prawa gospodarczego przez organizacje rzemiosła – Podatek cukrowy

Zapraszamy do panelu konsultacyjnego Monitorowania prawa gospodarczego przez organizacje rzemiosła, na którym dostępny jest nowy Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, wprowadzający podatek cukrowy.

Celem projektu jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia służącego ochronie zdrowia i promowaniu prozdrowotnych zachowań polskich konsumentów. Zdaniem ustawodawcy postulowane rozwiązanie ograniczy stale rosnący problem nadwagi i otyłości społeczeństwa. W projekcie zaproponowano nałożenie dodatkowej opłaty na następujące produkty: napoje zawierające cukier lub substancje słodzące, napoje alkoholowe w opakowaniach o pojemności mniejszej niż 300 ml i na reklamę suplementów diety. Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu projektu, głównym powodem wprowadzenia opłaty jest promowanie prozdrowotnych wyborów żywieniowych oraz poprawa jakości diety przez ograniczenie spożycia słodkich napojów. Pomysłodawcy zmian tłumaczą, że prawidłowe żywienie stanowi najważniejszy czynnik środowiskowy, mający wpływ na rozwój organizmu oraz zapewnienie dobrego stanu zdrowia. Konsekwencje nieprawidłowego żywienia wpływają nie tylko na okres dziecięcy, ale także na potencjał zdrowotny organizmu w wieku dorosłym. Dzięki ograniczeniu spożycia cukru zmniejszy się zachorowalność na cukrzycę, otyłość oraz choroby z nimi związane. Podatkiem cukrowym dodatkowo objęte zostaną napoje alkoholowe w opakowaniach o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml. Zmiany przyniosą zysk 2,3 mld zł w 2020 r., z czego do Narodowego Funduszu Zdrowia ma trafić 2,1 mld zł.

Zapraszamy Państwa do dzielenia się uwagami na forum „Monitorowania prawa gospodarczego przez organizacje rzemiosła”: https://bit.ly/2uALFDj