List Radcy Ministra ds. Ekonomicznych Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce

W związku z dobiegającym końca okresem przejściowym między Wielką Brytanią a Unią Europejską, James Hughes, Radca Ministra ds. Ekonomicznych Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce, wystosował list do polskich przedsiębiorców.

Szanowni Państwo,

Jak Państwo wiedzą, handel i ruch inwestycyjny między Polską a Wielką Brytanią od dawna stanowią kluczową część szerokiej i głębokiej przyjaźni między naszymi krajami. W ciągu ostatniej dekady eksport Wielkiej Brytanii do Polski podwoił się, podczas gdy polski eksport do UK wzrósł trzykrotnie. Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości kierunkiem eksportowym Polski.

Jak Państwo również wiedzą, Wielka Brytania opuści unię celną i jednolity rynek UE w dniu 31 grudnia 2020 r. Zrobimy to niezależnie od wyniku trwających negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. Będzie to koniec okresu przejściowego po naszym wyjściu z UE 31 stycznia tego roku, który zapoczątkuje szereg gwarantowanych zmian, na które unijne przedsiębiorstwa muszą się przygotować.

Zbliżając się do końca okresu przejściowego, chciałem zwrócić uwagę na nową kampanię komunikacyjną rządu Wielkiej Brytanii zatytułowaną „Keep Business Moving”. Kampania ta pomoże unijnym przedsiębiorstwom, w tym oczywiście w Polsce, przygotować się do dalszej współpracy handlowej z Wielką Brytanią od stycznia 2021 r.

Nowa kampania ma dedykowaną stronę internetową, www.gov.uk/eubusiness, która dostarcza firmom z UE informacji o działaniach, jakie muszą one podjąć, aby kontynuować płynny handel z Wielką Brytanią po zakończeniu bieżącego roku. Strona internetowa będzie regularnie aktualizowana o kolejne informacje, w tym szczegóły dotyczące nadchodzących seminariów internetowych i wydarzeń branżowych. Kampania „Keep Business Moving” jest uzupełnieniem kampanii krajowej, która skierowana jest do firm brytyjskich.

Jako piąta co do wielkości gospodarka świata i rynek wielosektorowy, Wielka Brytania pozostanie silnym partnerem handlowym dla przedsiębiorstw z Unii Europejskiej. Międzyrządowy zespół pozostaje w pełni zaangażowany we wspieranie dalszego rozwoju naszych powiązań handlowych i inwestycyjnych w nadchodzących latach.

Minister Counsellor letter to trade associations