#19 Creative Mikser. Nowa fala rzemiosła

W czwartek, 28 marca, o godz. 18.00 w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) odbędzie się kolejne spotkanie branży kreatywnej. Przedstawiciele polskiego i brytyjskiego rynku rzemiosła artystycznego zastanowią się nad tym, jak mądrze i skutecznie wspierać lokalną branżę rzemieślniczą.

19. edycja Creative Miksera będzie poświęcona tematowi nowej fali rzemiosła. Podczas spotkania z udziałem polskich artystów-rzemieślników uczestnicy będą się zastanawiali, jak chronić zagrożone wyginięciem rzemiosła, jak wyglądają skuteczne sposoby przekazywania wiedzy w tej dziedzinie kolejnym pokoleniom. Na spotkaniu zostanie również poruszona kwestia czy przekazana przez mistrzów rzemiosła wiedza daje perspektywy młodym projektantom/rzemieślnikom na prosperujący biznes.

Gościem specjalnym spotkania będzie Neil Brownsword, artysta i profesor ceramiki na Uniwersytetach Staffordshire i Bergen.

W spotkaniu wezmą też udział polscy artyści-rzemieślnicy:

  • Jacek Kamiński, szewc od czterech dekad, kontynuuje rodzinną tradycję. Jego stryj, Brunon Kamiński, zawodu szewskiego uczył się od 12 roku życia. W 1943 r. otworzył w Warszawie, przy ul. Nowy Świat, artystyczną pracownię obuwia „Brunon”. Jacek Kamiński rozpoczął naukę u stryja zaraz po maturze, w latach ‘70. Po śmierci stryja przejął jego pracownię.
  • Tomasz Pietrzak, także szewc, jest właścicielem pracowni szewskiej zlokalizowanej przy ul. Targowej i noszącej jego imię. Tak reklamuje swoje usługi: „W świecie jednorazówek i masowych butów, my stawiamy na jakość wykonania i dbałość o ulubione obuwie”.
  • Filip Stanowski, właściciel galerii sztuki „Stara Praga” istniejącej od 1981 r., założonej przez jego ojca. Galeria, mieszcząca się w przedwojennej kamienicy przy ul. Brzeskiej na warszawskiej Pradze, zajmuje się sprzedażą i renowacją „mebli dawnych” (takim określeniem posługują się, aby nie szastać słowem „antyki”).

Olga Milczyńska, współtwórczyni pracowni projektowej August. Tworzy się tu ceramikę, projektuje przedmioty codziennego użytku, zajmuje fotografią. Podstawą filozofii projektowej jest uważna obserwacja człowieka i jego otoczenia, funkcjonalność przedmiotów oraz codzienne, drobne radości.

Po dyskusji odbędzie się oprowadzanie po wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi – „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem”.

Creative Mikser #19 to kolejne z cyklu spotkań branży kreatywnej, organizowanych przez Miasto Stołeczne Warszawa i British Council od 2011 roku.

Partnerem tej edycji Creative Miksera jest projekt Forget Heritage – Innowacyjne, zrównoważone i replikowalne modele współpracy publiczno-prywatnej w ramach ochrony porzuconych obiektów wartości historycznej poprzez wzmacnianie sektora kulturowego i kreatywnego. To projekt międzynarodowy, którego jednym z partnerów jest miasto stołeczne Warszawa. Celem projektu jest wypracowanie modelu zarządzania tworzonego na Pradze Centrum Kreatywności Nowa Praga (ul. Targowa 80A i Inżynierska 3). Znajdą się tam pracownie dla rzemieślników, sale konferencyjne, klubokawiarnia, przestrzenie do spotkań warsztatowych i działań społecznych. Będą tam również organizowane wystawy, działania kulturalne, czy edukacyjne.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim oraz angielskim; będzie zapewnione tłumaczenie na język polski. W wydarzeniu zapewniamy również udział tłumacza PJM.