Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 08/10/2019

Złotnik Roku 2019

W dniach 3-5 października 2019 r. w hali EXPO XXI, odbyły się warszawskie Targi Złotniczo-Jubilerskie GOLDEXPO, które organizowane są przez Fundację dla Rozwoju Polskiej Branży Jubilerskiej.

We współpracy z Ogólnopolską Komisją Złotniczo-Jubilerską ZRP oraz Cechem Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy – Związek Rzemiosła Polskiego przygotował stoisko promocyjne, na którym wystawę tworzyły m.in. prace uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Złotników „Złoto i Srebro w Rzemiośle 2019”, prezentacja Medalu Św. Eligiusza wraz z dyplomami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, eksponaty Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych w Warszawie oraz wyroby rzemieślników złotników i zegarmistrzów.

W uroczystym przecięciu wstęgi i otwarciu targów wziął udział  Pan Janusz Kowalski Zastępca Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego.

Odbywające się co roku Targi GOLDEXPO to ważne miejsce dla twórców biżuterii. W tej dziedzinie rzemieślniczej umiejętności zawodowe i artystyczne odgrywają szczególną rolę, ponieważ wyroby polskich złotników, jubilerów i zegarmistrzów to często precyzyjne dzieła sztuki, które wzbogacają dorobek kultury narodowej.

Drugiego dnia targów odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu Złoto i Srebro w Rzemiośle z udziałem przedstawicielki Ministerstwa Edukacji Narodowej – Pani Moniki Paziewskiej, przewodniczącego OKZ-J i zastępcę Prezesa ZRP – Pana Janusza Kowalskiego oraz przedstawicieli Fundacji dla Rozwoju Polskiej Branży Jubilerskiej. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe (laureaci juniorzy dodatkowo nagrody ufundowane przez MEN), listy grawerowane oraz specjalne dyplomy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tegoroczne prace wykonano do dwóch tematów – seniorzy: SZTUKA MISTRZOWSKA, juniorzy: PRACA MŁODEGO ZŁOTNIKA.

Kategoria Juniorzy temat: PRACA MŁODEGO ZŁOTNIKA

I miejsce – Daria Wojtal praca „Torebka”

I miejsce – Krzysztof Lebieżyński praca ”Stary rower miejski”

II miejsce – Dominika Mróz praca „Pierścień: Pupil z Gniewina”

III miejsce – Maja Sobolewska praca „Naszyjnik”

 

Kategoria Seniorzy temat : SZTUKA MISTRZOWSKA (technika tradycyjna)

I miejsce – Grzegorz Tryjefaczka praca „Skryte oblicze”

II miejsce – Marek Tryjefaczka praca „Wisior”

III miejsceGrzegorz Mańkowski praca „Wisior- zabawka z XX wieku”

Wyróżnienie - Grzegorz Tryjefaczka praca „Szmaragdowa niespodzianka” (technika komputerowa)

W ramach programu wieczoru wystawców, ogłoszono wyniki nominacji do honorowego tytułu złotnika roku – w tym roku Medal Św. Eligiusza i tytuł Złotnika Roku 2019 wraz z Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego został przekazany w ręce

Pana Leona Stelmacha - rzemieślnika, mistrza złotnictwa z Opola.

Pan Leon Stelmach jest jednym z najbardziej zasłużonych rzemieślników Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości - Związek Pracodawców w Opolu. Działalność gospodarczą i zawodową prowadzi od 1979 roku, Dyplom mistrzowski w rzemiośle złotnictwo uzyskał w 1985 roku. Prowadząc zakład złotniczo – jubilerski umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością. Posiada kwalifikacje do szlifowania kamieni szlachetnych.

Promuje wykonywany zawód i rzemiosło poprzez szkolenie uczniów. Wyszkolił kilku uczniów, którzy dzisiaj zasilają szeregi fachowców mistrzów złotnictwa. Jako przewodniczący komisji egzaminacyjnej Izby Rzemieślniczej w Opolu bierze udział w egzaminach potwierdzających kwalifikacje czeladnika i mistrza.

Pan Leon Stelmach aktywnie uczestniczy zarówno w działaniach środowiska rzemieślniczego, jak i odnajduje się w środowisku Miasta Opole raz Powiatu opolskiego. Od wielu lat pracuje społecznie na rzecz rozwoju rzemiosła w regionie opolskim. Wyróżnia go duża aktywność i zaangażowanie w organizowaniu i świadczeniu prac społecznych na rzecz organizacji rzemieślniczych. Za wzorową działalność rzemieślniczą i społeczną Pan Leon Stelmach został wyróżniony odznaczeniami takimi jak „Zasłużony dla Rzemiosła Województwa Opolskiego” oraz „Wzorowy Zakład Rzemieślniczy”. Swoją aktywną postawą i dzielnością społeczną wniósł i w dalszym ciągu wnosi wkład w rozwój całego rzemiosła opolskiego.

Pan Leon Stelmach w trakcie swojej wieloletniej społecznej pracy propagował i nadal propaguje osiągnięcia rzemiosła w kraju i za granicą. Jego wzorowa postawa rzemieślnicza i obywatelska może być przykładem dla innych.

Serdecznie i z całego serca gratulujemy laureatowi Medalu Św. Eligiusza i honorowego tytułu Złotnik Roku’2019. Życzymy Mu powodzenia w realizacji celów i zamierzeń w działalności zawodowej.  Wyrażamy uznanie i głęboki szacunek dla Jego pracy i postawy społeczno-zawodowej.

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018