Więcej spółek z niższym CIT – Ekspert ZRP w Pulsie Biznesu

O podniesieniu limitu przychodów dla spółek osób prawnych dających prawo do 9 proc. CIT mówi w Pulsie Biznesu Elżbieta Lutow, Dyrektor Zespołu rozwoju przedsiębiorczości ZRP:

W swoim programie wyborczym PiS obiecało podniesienie z 1,2 mln EUR do 2 mln EUR progu rocznych przychodów uprawniających do korzystania z preferencyjnej, 9-procentowej stawki podatku dochodowego dla małych spółek kapitałowych. Niższą stawkę wprowadzono w 2019 r. Blisko dwukrotne podniesienie granicznego pułapu niewątpliwie spowodowałoby, że znacznie więcej firemek znalazłoby się w kręgu uprzywilejowanych. Co na to przedstawiciele organizacji przedsiębiorców?

— Poszerzenie grupy osób prawnych mogących korzystać z najniższej stawki CIT tylko pogłębi już istniejącą dysproporcję w opodatkowaniu osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek. Preferowanie małych spółek kapitałowych, przy jednoczesnym utrzymywaniu 19 proc. podatku dla osób fizycznych prowadzących działalność, oznacza dyskryminację tych osób oraz pogłębianie nierówności podatkowej. Uważamy, że stawki podatkowe od dochodów z działalności gospodarczej osób prawnych i fizycznych powinny być jednolite — mówi Elżbieta Lutow, dyrektor zespołu rozwoju przedsiębiorczości w Związku Rzemiosła Polskiego.

Więcej na: https://bit.ly/2m3fbgK