PAP: Sejm przyjął Mały ZUS plus

Wczoraj Sejm przyjął ustawę wprowadzającą Mały ZUS plus, który ma obniżyć składki tym, którzy obecnie korzystają z Małego ZUS, a jednocześnie poszerzyć grono przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z tej ulgi w przyszłym roku. Zmiany wchodzą od 1 lutego 2020 r.

Nowelizacja ustawy przewiduje, że obniżoną składkę będzie można opłacać maksymalnie przez 3 lata w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych. Chodzi o to, by przedsiębiorcy mieli szansę na uzbieranie stażu niezbędnego do otrzymania emerytury. Z tego rozwiązania skorzystać będą mogli przedsiębiorcy, których dochód roczny w 2019 roku nie przekroczy 120 tys. zł.

Na zmianach nie skorzystają m.in.:

– przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców,
– przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w poprzednim roku w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT.

Szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 mld zł w przyszłym roku i nawet 1,5 mld zł w kolejnych latach – tyle pozostanie w kieszeniach przedsiębiorców; co do zasady chęć korzystania z Małego ZUS-u plus będzie można zgłosić do końca pierwszego miesiąca obowiązywania rej regulacji – takie będą efekty ustawy.

Więcej: https://bit.ly/2rJJI6b

Źródło: PAP