Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 21/09/2018

Niższy CIT tylko dla firm o niskiej rentowności

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poszerzy preferencje podatkowe. Skorzystają z nich jednak tylko firmy, które odnotowują wysokie koszty działania.

Ministerstwo Finansów proponuje niższą, 9-proc. stawkę podatku CIT. Według przewidywań będzie mogło z niej skorzystać około 440 tys. podmiotów. Niestety z niższej stawki podatkowej skorzystają tylko firmy, których dochód nie przekracza 33 proc. przychodu. Ze zmian na pewno ucieszą się więc firmy zarabiające na handlu, gdzie koszty działalności są wysokie. Preferencje nie obejmą firm usługowych, które ponoszą niewielkie koszty działalności.

Jeżeli firma wykaże dochody z kapitałów będzie musiała opodatkować je już stawką 19-procentową, co oznacza, że będzie płaciła CIT według dwóch stawek. Obowiązkowe będzie też przejście na wyższą stawkę po przekroczeniu limitu przychodów (wg projektu jest to 5 mln PLN).

Link: https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/309199943-Nizszy-podatek-CIT-tania-sztuczka-podatkowa---komentuje-Pawel-Rochowicz.html&template=restricted

(Zdjęcie: Google)

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018