Koronawirus zaraził polskie firmy – działania katowickiej Izby Rzemieślniczej

Szanowni Państwo,
Związek Rzemiosła Polskiego oraz zrzeszone Izby Rzemieślnicze,
Zarząd katowickiej Izby Rzemieślniczej oraz zrzeszone Cechy Rzemiosł Różnych i Cechy Branżowe,

My, Śląscy Rzemieślnicy i Przedsiębiorcy, przedstawiciele Zarządu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach pragniemy podkreślić, że nie ma naszej zgody na dalsze niszczenie firm i przedsiębiorstw w Polsce. Wyrażamy silną dezaprobatę wobec działań podjętych przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w celu złagodzenia gospodarczych skutków pandemii.

Jesteśmy przekonani, że pakiet osłonowy oraz rozwiązania zaproponowane w tzw. Tarczy Antykryzysowej są dalece niewystarczające, nieodpowiadające rzeczywistym problemom i potrzebom naszych firm. Przedsiębiorcy z dnia na dzień stracili możliwość prowadzenia biznesu, uniemożliwione zostało im zarabianie – pomoc, jaką jest proponowana, jest niewystarczająca, nieefektywna, pojawia się za późno. Jako Właściciele Firm żądamy, aby pochylono się nad naszymi problemami i wdrożono realną natychmiastową pomoc – samodzielnie nie jesteśmy już w stanie kontynuować działalności, grozi nam bankructwo, a masowe zawieszanie lub zamykanie firm tylko pogłębi kryzys i odbije się katastrofalnie na skali bezrobocia – Powiatowe Urzędy Pracy zaleje fala bezrobotnych.

Trzeba zwrócić uwagę, że rzemiosło, firmy rodzinne, małe i średnie przedsiębiorstwa w wyniku aktualnej sytuacji epidemiologicznej ucierpiały najbardziej, dlatego, jako jedna z największych organizacji pracodawców województwa śląskiego, katowicka Izba Rzemieślnicza apeluje o realny dialog z Przedsiębiorcami i wdrożenie rozwiązań bardziej przemyślanych, uwzględniających specyfikę różnych branż. Wierzymy, że nie ma przyszłości bez współpracy Państwa oraz Biznesu – kiedy firmy walczą o przetrwanie, brakuje regularnej dyskusji. Mimo naszego niezadowolenia, mamy nadzieję, że zostanie przygotowany plan, który pomoże uratować jak najwięcej firm i miejsc pracy.

Zarząd katowickiej Izby Rzemieślniczej w ramach protestu planuje m.in. wystosować oficjalne pismo do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, władz wojewódzkich oraz nagłośnienie swojego protestu np. poprzez upublicznienie jego treści w prasie.

Z wyrazami szacunku
prof. Jan Klimek
Prezes Zarządu
Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach

Tekst protestu do pobrania TUTAJ