Komunikat Ambasadora Jonathana Knotta

W związku z opuszczeniem 31 stycznia 2020 r. Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo, Ambasador Jej Królewskiej Mości Jonathan Knott wydał komunikat, w którym wyraża nadzieję na stworzenie partnerskich relacji z dotychczasowymi sojusznikami i nowymi przyjaciółmi na całym świecie.

W ramach Umowy o Wystąpieniu, Zjednoczone Królestwo i UE uzgodniły okres przejściowy w celu zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa relacji gospodarczych. Będzie on obowiązywał do końca grudnia 2020 roku. Należy zauważyć, że w tym czasie prawo UE w dalszym ciągu będzie obowiązywać na terenie Zjednoczonego Królestwa, tak jak obecnie. Oznacza to, że brytyjskie przedsiębiorstwa nadal będą miały dostęp do rynków UE, na tych samych zasadach jak obecnie. To samo dotyczy działalności unijnych przedsiębiorstw na terenie Zjednoczonego Królestwa. W wyniku tego, wymiana handlowa przebiegać będzie bez zakłóceń.

Zjednoczone Królestwo i Polskę łączą silne więzi gospodarcze i społeczne:

  • Całkowita wymiana handlowa pomiędzy naszymi krajami zwiększyła się pięciokrotnie od 1995 roku i obecnie przekracza £20.6mld/106.8mld zł.
  • W okresie 12 miesięcy do końca czerwca 2019, eksport ze Zjednoczonego Królestwa do Polski osiągnął wartość £8.2mld/40mld zł, a wartość importu z Polski osiągnęła £13.7mld/66.8mld zł.
  • Całkowita wartość brytyjskich Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w Polsce osiągnęła poziom £6.2mld w 2018. Z kolei polskie inwestycje w Zjednoczonym Królestwie zwiększają się o 25% rdr od 2017.

Ambasador Jonathan Knott podkreślił, że istotne jest to, by współpraca pomiędzy naszymi krajami rozwijała się prężnie również po brexicie.

Pod poniższym linkiem znajdziecie Państwo najnowsze informacje dotyczące okresu przejściowego: www.gov.uk/transition

Komunikat Ambasadora Jej Królewskiej Mości Jonathana Knotta: https://bit.ly/2uPzAKB