Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 26/02/2020

Kominiarze chcą własnej klasyfikacji statystycznej działalności

Przedstawiciele rzemieślniczego środowiska kominiarzy zwrócili się do Związku Rzemiosła Polskiego z postulatem o podjęcie inicjatywy zmierzającej do zmiany statystycznej klasyfikacji ich działalności, polegającej na wyodrębnieniu z Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - kominiarskiej działalności usługowej, jako odrębnej grupy w dziale 43.

Obecnie, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) usługa ta w części podstawowej, polegającej na „czyszczeniu kominów i palenisk, pieców, włącznie z piecami do spalania śmieci, kotłów, bojlerów, przewodów wentylacyjnych i kanałów wylotowych„  legitymuje się  kodem 81.22.Z i została zakwalifikowana do specjalistycznego sprzątania budynków i obiektów przemysłowych.

Zdaniem branży kominiarskiej przyporządkowanie usług kominiarskich do działalności usługowej związanej z utrzymaniem porządku nie znajduje uzasadnienia. Przedstawiciele tego zawodu uważają bowiem, że głównym celem tej usługi nie jest utrzymanie porządku w budynku, a utrzymanie sprawności przewodów kominowych i wentylacyjnych. Konserwacja pieców i kominów pozwala na bezpieczną eksploatację elementów i konstrukcji budynków oraz zapewnia bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynkom  i ich użytkownikom, zapobiega emisji do pomieszczeń szkodliwych gazów powstałych w procesie spalania paliwa.

Zapraszamy do zapoznania się z pismem przygotowanym dla Departamentu Standardów i Rejestrów w Głównym Urzędzie Statystycznym.

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018