Brexit – ważne informacje

Już 31 grudnia 2020 r. kończy się tzw. okres przejściowy i Wielka Brytania ostatecznie opuści jednolity rynek i unię celną UE.  W przypadku firm prowadzących wymianę handlową z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe zasady.   Na tę okoliczność Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie przygotowała wykaz  linków do stron internetowych zawierających informacje, które pomogą Państwu przygotować się na nadchodzące zmiany.

Zachęcamy także do śledzenia profilu Ambasady Brytyjskiej w Warszawie  i Departamentu Handlu Międzynarodowego na mediach społecznościowych, oraz do zapoznawania się na bieżąco z najnowszymi informacjami publikowanymi na stronie https://www.gov.uk/eubusiness

Kampania informacyjna Keep Business Moving – informacje ogólne

  • https://www.gov.uk/eubusiness  – tu dowiedzą się Państwo, co trzeba wiedzieć, jeżeli chodzi o import, eksport, podatki, cła, świadczenie usług, pracę i dane osobowe.
  • https://www.gov.uk/transition – prosimy o skorzystanie z brexitowego narzędzia w celu uzyskania spersonalizowanej listy niezbędnych działań.
  • https://www.gov.uk/guidance/trader-support-service – jeżeli przewożą Państwo towary pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną, ten Pomocnik Handlowca przeprowadzi Państwa przez wszelkie zmiany związane z realizacją protokołu w sprawie Irlandii Północnej.

Funkcjonowanie granicy   

Przewodnik importowo-eksportowy – działania związane z importem i eksportem towarów pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską od 1 stycznia 2021 roku krok po kroku.  

Przewodnik przewoźnika drogowego – informacje dla firm transportowych i kierowców komercyjnych przewożących towary pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską.  

Strona internetowa rządu polskiego  

  • http://www.brexit.gov.pl – tu znajdą Państwo specjalny przewodnik dla przedsiębiorców pod tytułem „Zasady współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 roku”.

Jak uzyskać brytyjski numer EORI  

Ustalenie warunków handlu dla Państwa firmy  

Siedziba w Wielkiej Brytanii (do celów podatkowych)

Jak może Państwu pomóc pośrednik celny lub agent 

Zagadnienia szczegółowe

TOWARY KONTROLOWANE  

ŻYWNOŚĆ I ROLNICTWO 

Kontrola sanitarna i fitosanitarna  

Zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego

Oznakowanie żywności i napojów  

TOWARY PRZEMYSŁOWE 

Oznaczenia CE i UKCA / Regulacje dotyczące towarów przemysłowych  

Przemysł motoryzacyjny

Chemikalia

Kosmetyki

Leki

Elektronika i maszyny

Metale i inne materiały  

POZOSTAŁE INFORMACJE

Brytyjski eksport towarów o znaczeniu strategicznym  

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES)

Usługi finansowe  

Przepływ danych 

Usługi telekomunikacyjne i informacyjne   

Uznawanie kwalifikacji  

Usługi i inwestycje

Imigracja

Jeśli na powyższych stronach nie znaleźli Państwo odpowiedzi na swoje pytania, mogą je Państwo kierować na email: Poland.KeepBusinessMoving@fco.gov.uk