Tarcza Finansowa 2.0 PFR dla MŚP

Rząd przyjął uchwały, w których potwierdza wcześniejsze zapowiedzi umorzenia stu procent subwencji z pierwszej tarczy i przygotowania drugiej tarczy PFR. Turystyka będzie objęta pomocą.

Dwie uchwały rządu dotyczą zmiany uchwały w sprawie programu „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm” i zmiany uchwały w sprawie programu „Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm”.

Rząd chce umożliwić umarzanie przedsiębiorcom działającym w branżach szczególnie dotkniętych restrykcjami sanitarnymi w związku z COVID-19, do 100 procent subwencji udzielonej w ramach Tarczy Finansowej PFR małym i średnim firmom. Przeznaczy na to około 7,5 mld złotych.

Program tarczy PFR 2.0 ma objąć mikrofirmy (wartość subwencji 6,5 mld złotych) i małe i średnie firmy (6,5 mld złotych).

Finansowanie w ramach programu będzie udzielane od 15 stycznia do 31 marca 2021 roku. Warunki udzielenia subwencji to między innymi:

  • prowadzenie działalności w ramach co najmniej jednego określonego w programie kodu PKD;
  • zanotowanie określonego spadku obrotów oraz dodatkowe warunki formalne.

Przedsiębiorcy i w tym wypadku będą mogli ubiegać się o umorzenie 100 procent subwencji. Upoważni do tego:

  • kontynuowanie prowadzenia działalności gospodarczej;
  • utrzymanie średniego zatrudnienia (mikroprzedsiębiorstwa) lub rozliczenie nadwyżki udzielonej subwencji (MŚP);
  • dodatkowe warunki dotyczące przeznaczenia środków z subwencji.

Zgodnie z szacunkami Polskiego Funduszu Rozwoju, z finansowania będzie mogło skorzystać (ogólnie, nie tylko w turystyce) 70 tysięcy przedsiębiorstw.

Żródło: Rzeczpospolita