Rz: ZUS obliczy składki za firmy i wyśle im polecenie przelewu

Jak podaje „Rzeczpospolita”, przedsiębiorcy nie będą musieli już ustalać należnych składek ani rozliczać wypłacanych zasiłków chorobowych.

Nowy projekt informatyczny, z którego będzie korzystał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, docelowo ma być mobilną Platformą Usług Elektronicznych. Celem projektu jest m.in. ułatwienie przekazywania informacji pomiędzy ZUS-em a płatnikami i lekarzami oraz odciążenie przedsiębiorców w comiesięcznych wyliczeniach księgowych. Jako pierwsi system mają wypróbować płatnicy składek. Za pomocą aplikacji będzie można sprawdzić saldo oraz opłacić składki. W planach jest również wersja mobilna dla lekarzy, która ułatwi wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA.

Wysokość składek będzie obliczana przez automatycznie liczące roboty: Plan jest taki, że po zmianach, które mogą nastąpić już w połowie przyszłego roku, przedsiębiorcy będą dostawali z ZUS informację o wysokości ich zobowiązań w tym miesiącu. Wystarczy przelew na wskazaną kwotę i nie będą musieli się już martwić o prawidłowość rozliczeń z ZUS i konieczność ich korekty w przyszłości – podaje dziennik.

Wraz z upływem czasu w systemie będą udostępniane nowe usługi.

Aplikacja na smartfony ma być wprowadzona już w połowie przyszłego roku.

Źródło: Rzeczpospolita