Pismo katowickiej Izby Rzemieślniczej do Premiera RP

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach skierowała do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego pismo dotyczące sytuacji rzemiosła oraz kryzysu spowodowanego aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce.

Szanowny Panie Premierze,

Panująca w kraju epidemia koronawirusa popchnęła wielu przedsiębiorców nad skraj przepaści. Wszelkimi możliwymi sposobami, próbujemy ocalić tysiące pracowników na Śląsku, których miejsca pracy są zagrożone, a także uchronić ich rodziny przed nędzą. Nie zrobimy tego jednak sami. Panie Premierze, za pośrednictwem mediów docierają do nas tylko z telewizorów Pańskie zapewnienia o płynącej pomocy; my potrzebujemy realnych działań, a nie słów.

Przedsiębiorcy z dnia na dzień stracili możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym zdobywania jakichkolwiek środków do życia. Pakiet osłonowy oraz rozwiązania zaproponowane w ramach tzw. tarczy antykryzysowej są zaledwie ułamkiem pomocy, która
jest niezbędna. Tarcza nie sprawia, że my, nasze rodziny i nasi pracownicy czują się bezpiecznie. Ponadto pomoc nie pojawiła się w porę, a urzędnicza opieszałość dodatkowo ją opóźnia.

Nie ma przyszłości bez współpracy Państwa z przedsiębiorcami. Dziś jednak, kiedy wielu z nas walczy o przetrwanie, brakuje między nami rozmowy. Wierzymy, że zostanie przygotowany plan, który sprawi, że uda się uratować jak najwięcej firm i miejsc pracy. Rzemiosło, firmy rodzinne, małe i średnie przedsiębiorstwa w wyniku epidemii ucierpiały najbardziej, dlatego, jako jedna z największych organizacji pracodawców województwa śląskiego, apelujemy o dialog i wdrożenie skutecznych rozwiązań, uwzględniających specyfikę poszczególnych branż.

Nie jesteśmy już w stanie kontynuować działalności, grozi nam bankructwo. Masowe zawieszanie lub zamykanie firm tylko pogłębi kryzys, a fala bezrobotnych zaleje urzędy pracy. Pozostawieni sami sobie przedsiębiorcy ustawią się w kolejce po zapomogi. Widmo powszechnego bezrobocia jest dla nas szczególnie bolesne. My, Ślązacy, jesteśmy ludźmi pracy i takimi chcemy pozostać! Jako śląscy rzemieślnicy i przedsiębiorcy, domagamy się natychmiastowej reakcji na tragiczną sytuację rzemiosła w Polsce. Dotychczasowe propozycje są niewystarczające.

Panie Premierze, stoimy nad przepaścią. Słowa nas nie uratują, potrzebujemy realnej pomocy. Proszę wyciągnąć do nas rękę.

Pismo do pobrania TUTAJ

Poniżej linki do kilku publikacji na temat Apelu Śląskiego Rzemiosła wystosowanego do Premiera RP:

https://www.forbes.pl/gospodarka/koronawirus-w-polsce-rzemieslnicy-i-male-firmy-apeluja-do-premiera/j1n4qel

https://katowice.gosc.pl/doc/6276719.Region-Slascy-rzemieslnicy-apeluja-do-premiera

https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/apel-slaskiego-rzemiosla-do-premiera-potrzebujemy-realnej-pomocy,176041.html

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-blisko-milion-przypadkow-zakazenia-koronawirusem-w-usa-na-sw,nId,4463164  – relacja na żywo, informacja o Apelu Śląskiego Rzemiosła do Premiera RP opublikowana o 8:53

https://www.propertynews.pl/finanse/slaskie-rzemioslo-apeluje-o-pomoc-quot-stoimy-nad-przepascia-quot,81997.html

https://www.radioem.pl/doc/6276719.Region-Slascy-rzemieslnicy-apeluja-do-premiera

http://nettg.pl/news/166570/slaska-izba-rzemieslnicza-apeluje-do-premiera-morawieckiego

https://www.wnp.pl/finanse/apel-slaskiego-rzemiosla-do-premiera-potrzebujemy-realnej-pomocy,389924.html