Od 1 grudnia 2025 r. na mocy nowego rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie ochrony europejskich produktów rzemieślniczych i przemysłowych będzie można uzyskać ochronę nazw produktów rzemieślniczych i przemysłowych w krajach Unii Europejskiej w formie „oznaczenia geograficznego”.
Celem tej regulacji jest ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego w sektorze rzemieślniczym i przemysłowym oraz wzmocnienie zaufania i widoczności tradycyjnych produktów, których istotne właściwości są powiązane z ich pochodzeniem.
Określenie produktu rzemieślniczego i przemysłowego
Produkty rzemieślnicze to produkty wytwarzane w całości ręcznie lub za pomocą narzędzi ręcznych lub cyfrowych, bądź za pomocą środków mechanicznych, w każdym przypadku, gdy wkład ręczny jest istotnym elementem gotowego produktu.
Produkty przemysłowe to produkty wytwarzane w znormalizowany sposób, w tym w produkcji seryjnej i przy użyciu maszyn.
Kategoria ta obejmuje wszystkie produkty rzemieślnicze i przemysłowe z wyjątkiem tych, o których mowa w niedawno zmienionym rozporządzeniu w sprawie oznaczeń geograficznych dla sektora rolnego.
Aby skorzystać z ochrony na poziomie UE, produkty rzemieślnicze i przemysłowe muszą spełniać następujące trzy kryteria:
- produkt musi pochodzić z określonego miejsca, regionu lub kraju;
- jego dana jakość, renoma lub inna cecha charakterystyczna musi być zasadniczo związana z jego pochodzeniem geograficznym; oraz
- co najmniej jeden z etapów produkcji musi odbywać się na określonym obszarze geograficznym.
Jakie kroki należy podjąć w celu uzyskania ochrony?
Rejestracja i analiza będą odbywać się w dwóch etapach:
- Najpierw na szczeblu krajowym producenci składają wnioski o oznaczenie geograficzne do wyznaczonych urzędów krajowych (w Polsce Urząd Patentowy RP).
- Następnie na szczeblu unijnym następuje ocena wniosków, które przeszły etap krajowy, oraz ich zatwierdzenie przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej IEUIPO.
Więcej info: https://uprp.gov.pl/pl/przedmioty-ochrony/oznaczenia-geograficzne