Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 28/11/2019

Nowa Komisja Europejska

Parlament Europejski przegłosował 27 listopada 2019 r. wybór nowej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen.

W głosowaniu imiennym, które odbyło się w południe w środę, posłowie zatwierdzili nową Komisję zwykłą większością głosów 461 głosami za, przy 157 głosach przeciw i 89 wstrzymujących się.

Prezentując posłom do PE swój zespół oraz program nowej Komisji, Przewodnicząca-elekt Ursula von der Leyen powiedziała: „Jesteśmy gotowi i, co najważniejsze, Europa jest gotowa. Moje przesłanie jest proste: zabierzmy się do pracy!".

"Jeśli wykonamy naszą pracę jak należy, w 2050 r. Europa będzie pierwszym neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla kontynentem na świecie, będzie wiodącą siłą w sektorze cyfrowym, będzie gospodarką, która najlepiej potrafi znaleźć równowagę rynkiem a wymiarem społecznym... To zadanie nie jest łatwe, ale razem jesteśmy w stanie je wykonać," powiedziała Przewodnicząca-elekt.

Głosowanie plenarne zakończyło długi proces starannej analizy przez Parlament proponowanego zespołu komisarzy. Jego celem było zapewnienie organowi wykonawczemu UE legitymacji demokratycznej do działania w interesie Europejczyków.

W lipcu posłowie wybrali Ursulę von der Leyen na przewodniczącą Komisji. Następnie, od końca września do połowy listopada, komisje parlamentarne organizowały wysłuchania każdego z kandydatów oceniające ich zdolność do piastowania proponowanych stanowisk.

21 listopada przywódcy grup politycznych i przewodniczący Parlamentu David Sassoli zgodzili się, że proces sprawdzania kandydatów został zakończony i potwierdzili gotowość Parlamentu do ostatecznego głosowania nad pełnym składem Komisji na posiedzeniu plenarnym.

W swoim wystąpieniu nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von Leyen zapewniła, że Komisja przedłoży projekty prawne i założenia budżetowe konieczne dla realizacji tych zobowiązań i pozwalające UE na odegranie roli światowego lidera w kluczowych dziedzinach. Wymieniła ochronę środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu, wzrost gospodarczy, cyfryzację, nowe podejście do polityki migracyjnej, obronę praw socjalnych Europejczyków, wzrost zatrudnienia i konkurencyjności gospodarki, lepszą obronę interesów UE w świecie, a także obronę wartości europejskich: demokracji, praworządności i praw obywatelskich.

Potwierdziła również szereg zmian, których dokonała w podziale tek, zgodnie z oczekiwaniami wyrażonymi przez Parlament po zakończeniu wysłuchań. Wysłuchania miały na celu sprawdzenie przez Parlament predyspozycji kandydatów na komisarzy w poszczególnych dziedzinach.

Nowa Komisja obejmie urząd 1 grudnia.

Skład Komisji Europejskiej: https://bit.ly/2OUHHvJ

Źródło: Parlament Europejski

 

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018