Kongres Rzemiosła Polskiego 2026

23 czerwca 2026 roku w sali im. Jana Kilińskiego w Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie odbył się sprawozdawczy Kongres Rzemiosła Polskiego. Obradom przewodniczyło Prezydium pod kierunkiem Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, prof. Jana Klimka.

Przed rozpoczęciem głosowań odbyła się uroczystość wręczenia najwyższych honorowych wyróżnień rzemiosła – Szabli Kilińskiego. W gronie odznaczonych znalazła się m.in. Edyta Doboszyńska, Dyrektor Generalna ZRP.

Goście Kongresu odznaczeni Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego:

  • Adriana Porowska – Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego,
  • Henryk Kiepura – Sekretarz Stanu,
  • Jakub Stefaniak – Sekretarz Stanu,
  • Marcin Stanecki – Główny Inspektor Pracy,
  • Monika Piątkowska – Senator RP,
  • Waldemar Sługocki – Poseł na Sejm RP.

Srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego odznaczeni zostali:

  • Ewa Flaszyńska – Dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
  • Agata Oklińska – Dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
  • Marcin Jądrzyk – Zastępca Dyrektora Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Oficjalną część Kongresu otworzyło wystąpienie prof. Jana Klimka, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, który przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu za okres od czerwca 2025 roku do czerwca 2026 roku. Delegaci przyjęli sprawozdanie jednogłośnie.

Kongres udzielił również absolutorium Zarządowi Związku Rzemiosła Polskiego, pozytywnie oceniając jego działalność w minionym okresie sprawozdawczym.